Хустська міська рада

Музей народознавства «Українська хата»

ДНЗ (ясел-садка) №1 «Малятко» м. Хуст

Створений на базі ДНЗ (ясел-садка) №1 «Малятко».

Адреса: м. Хуст, вул. Київська Набережна, 8.

тел. роб.: (03142)4-22-04

Керівник музею – Брижань Світлана Павлівна, вихователь – методист.

Народознавчий музей ДНЗ «Малятко» був створений 1 вересня 2010 року (наказ від 01.09.2010р. №26 «Про відкриття музею «українська хата» в ДНЗ»).

 Задум для його створення зародився у вихователя – методиста Брижань С.П. задовго до появи музею.

 

Першочерговою метою і приводом до відкриття «Української хати» стало бажання педагога познайомити маленьких українців із історією і потужним колоритом нашої держави, привити їм любов і повагу до України, почуття патріотизму. Протягом декількох років Світлана Павлівна проводила роботу, спрямовану на пошуки експонатів для музею «Українська хата».

Варто зазначити, що переважна більшість експонатів музею зібрані на Черкащині, Кіровоградщині, Вінниччині, Київщині – в самому серці України. Серед експонатів «Української хати» є речі, вік яких становить більш як півстоліття, а то і понад сто років. Ці предмети допоможуть осягнути всю глибину минулого не тільки вихованцям дитячого садка, але й вихователям, батькам та іншим охочим.

Музей займає місце колишнього складського приміщення площею 7,9 кв.м., там зроблено ремонт. В приміщенні підтримується постійна відповідна температура, що унеможливлює псування і руйнування експонатів. Всі експонати музею мають належний вигляд, а експозиції оформленні тематично.

Фонд музею складають – 142 загальної кількості одиниць та 136 музейних предметів основного фонду. Однак на цьому числі їх кількість не закінчується, оскільки пошуки нових експонатів музею тривають і зараз.

Серед них є комплекти національного одягу, глиняний і дерев’яний посуд, знаряддя праці, вишивані рушники та наволочки, покривала та килимки, старі світлини та ікона. Центральною у музеї є українська піч (бутафорська). А біля неї, відповідно, рогачі, коцюба та хлібна дерев’яна лопата.

Музей має такі експозиції:

  • «Стародавні знаряддя праці»;
  • «З гончарного круга…»;
  • «Старовинний одяг»;
  • «Ой, рушник, рушничок, кольорова доріжка»;
  • «А в нашої печі золотії плечі…»;
  • «Історія у світлинах».

У музеї ведеться обов’язкова документація: інвентарна книга, книга обліку відвідувачів та проведення екскурсій, книга відгуків і пропозицій. Також є статут музею, уніфікований паспорт музею, акт обстеження музею.

Музей «Українська хата» має свідоцтво про реєстрацію. Реєстраційний №07-164, наказ Управління освіти і науки Закарпатської облдержадміністрації від 15.11.10 р. № 889.

Українська хата оспівана в піснях, описана в казках та інших літературних творах. Про неї народ береже цікаві повір’я, прислів’я, приказки, легенди. Отож, давайте “погостюємо” в «Українській хаті», дещо самі дізнаємось, а багато чого дітям розкажемо і покажемо.

–      Я вас чекала, стільки літ чекала!

Заходьте всі, – покликала руками,

І зацвіла рясними рушниками,

І сивим смутком тихо привітала.

Чому не йшли, пташата, не летіли,

Де вирій вас тримав, що не вертали?

… В куточку піч, замріяна і біла,

Ще тепла, хоч з крижинками, у січні,

А червню подарує прохолоду.

Чубатий кужіль з веретеном-дивом

На лаві дума свою білу думу:

“Коли ж мені так просто і красиво

Зів’ється в безконеччя нитка суму?”

… Тут сорочки на свята і на будень

Із полотна, що вибілило сонце,

Палкий вогонь у серці заховала.

Дубовий мисник, горщик полив’яний,

На скриню миска дивиться щербата…

Десь півсела одним борщем духмяним

Нагодувала за столом у хаті.

Вода на лаві у відрі правічнім –

Стомилась кружка черпати ту воду,

Зійшов намул з джерел, що обміліли,

Ми в землю проростаємо цупкіше.

Щось так приємно в серці заболіло

Від щастя, що і ширшає, і глибша.

За вашу хату вдячні ми вам щиро,

За пісню і стола просту гостину.

І усміхнувся з рушника Шевченко,

Мов привітав кохану Україну.

Запрошуємо всіх відвідати наш музей і насолодитися всією атмосферою справжньої національної оселі в її, майже досконалій, репродукції.

В музеї з вихованцями проводяться бесіди і заняття народознавчого змісту.

Музейно-педагогічний простір позитивно впливає на свідомість юних українців. А процес пізнання світу через музейні експонати знаходить своє відображення в різноманітній діяльності дітей: малюванні, ліпленні тощо. Двері нашого музею відчинені для всіх бажаючих гостей. В цьому році його відвідувачами стали школярі 2-5-х класів загальноосвітніх шкіл міста (ЗОШ №2, ЗОШ №4, СШ №6) та педагоги з інших дитячих садків міста.

 Фотогалерея:

Поділитися