Хустська міська рада

Комунальний заклад «Хустська міська бібліотека»

Візитівка

Повна назва: Комунальний заклад «Хустська міська бібліотека»

Місцезнаходження: 90400, Закарпатська обл., м. Хуст, вул. Рєпіна, 3

Форма власності: комунальна власність

Статус: юридична особа

Орган реєстрації: Виконавчий комітет Хустської міської ради

 

Контакти

 

ДиректорКурденко Вікторія Петрівна,

роб.тел : (03142) 4-32-59  моб.тел.: 067-9441091

E-mail: biblioteka_khust@ukr.net

 

Хустську центральну міську бібліотеку утворено в 1949 році. З 1974 року вона входила до складу Хустської районної централізованої бібліотечної системи (ЦБС), а з 2001 року міська бібліотека підпорядковується управлінню культури, молоді і спорту Хустської міської ради.

 

Режим роботи бібліотеки:

Вівторок – субота: з 9.00 – 18.00год.

Вихідні дні: неділя, понеділок.

Директор бібліотеки Курденко Вікторія Петрівна

Фонд бібліотеки налічує понад 39 тисяч примірників книг, широко представлений енциклопедично-довідковими виданнями, словниками, новою літературою з історії, економіки, екології, права та інших галузей знань.

На полицях бібліотеки зібрані сучасні твори української літератури таких авторів: Юрія Андруховича, Ірен Роздобудько, Оксани Забужко, Любко Дереш та популярні твори світової художньої літератури: П. Коельо, Ю. Шилова, О. Рой, Д. Пелевин, Г. Романова та інших.

Хустська ЦМБ виконує функції бібліотеки сімейного читання і обслуговує всі категорії користувачів.

Маленьким читачам бібліотека може запропонувати зібрання мальовничо оформлених дитячих книг таких авторів, як: Білоус, В. Близнець, Н. Забіла, В. Карпенко та інші.

Бібліотека бере участь у соціально-економічному та культурному розвитку міста, своєчасно збирає та надає населенню важливу і потрібну інформацію, проводить екскурсії та заохочує школярів до читання, стимулює вчителів та учнів до використання наявних у бібліотеці ресурсів.

Бібліотека тримає тісний зв’язок з депутатами міської та обласної ради.

З року в рік Хустська міська рада сприяла покращенню матеріально-технічної бази бібліотеки. До прикладу, було зроблено:

у 2004 році

–  придбано літературу для поповнення бібліотечного фонду на суму – 2,8тис.грн.

–  виготовлено проектну документацію для газифікації бібліотеки на суму – 0,5тис.грн.____________________________________________________________

Разом: 3,3тис.грн.

у 2005 році

–  придбано літературу для поповнення бібліотечного фонду на суму – 3,64тис.грн.,

–  проведено капітальний ремонт приміщень на суму – 19,5тис.грн.,

–  закуплено в бібліотеку килимові доріжки на суму – 1,8тис.грн._________________

Разом: 24,94тис.грн.

у 2006 році

–  придбано стільці «Візитор» на суму – 3,0тис.грн.,

– придбано літературу для поповнення бібліотечного фонду на суму – 5,9тис.грн.,

–  проведено капітальний ремонт приміщень на суму – 19,2тис.грн._______________

Разом: 28,1тис.грн.

у 2007 році

–  придбано 5 комп’ютерних комплектів і 1 принтер на суму – 14,1тис.грн. та підключено бібліотеку до мережі „Інтернет”;

–  придбано літературу для поповнення бібліотечного фонду на суму – 5,0тис.грн. за рахунок міського бюджету та на суму – 3,0тис.грн. за рахунок інших джерел;

–         встановлено вхідні металопластикові двері на суму – 3,1тис.грн.______________

Разом: 25,2тис.грн.

у 2008 році

– придбано літературу для поповнення бібліотечного фонду на суму – 5,0тис.грн.;

– встановлено двоє металопластикових дверей і вікно на суму – 5,8тис.грн.;

– встановлено автономну газову котельню та систему опалення на суму – 48,9тис.грн.;

– проведено капремонт електропроводки на суму – 16,2тис.грн.;

– проведено капітальний ремонт приміщень бібліотеки на суму –11,25тис.грн._____

Разом: 87,15тис.грн.

у 2009 році

– проведено капітальний ремонт приміщень бібліотеки на суму – 70,0тис.грн.;

– придбано нові книжкові стелажі на суму – 10,0тис.грн.________________________

Разом: 80,0тис.грн.

у 2010 році

– придбано літературу для поповнення бібліотечного фонду на суму – 5,0тис.грн.

Безперечно, що є ще цілий ряд проблем, які потребують вирішення, але для цього потрібні відповідні фінансові ресурси і час. Протягом лютого-березня 2011 року за сприяння депутата обласної ради С. Деркача було відремонтовано читальну залу бібліотеки, яка має чудовий сучасний вигляд і обладнана кондиціонером.

Ну а щодо основних процесів роботи установи зазначимо, що протягом 2010 року бібліотеку відвідало 44681 користувачів, за реєстраційною картотекою – 3824, обслужено 4815 користувачів, в тому числі 2673 користувачів юнацького віку. Бібліотечним обслуговуванням охоплено 35% населення міста. Видача документів становить 78711 тис. примірників, в тому числі 44101 тис. користувачам юнацького віку. Переважає видача документів державною мовою – 61124 тис. примірників. Наявний бібліотечний фонд сьогодні складає 39479 примірників, з них 61% державною мовою. У видовому аспекті це книги та періодичні видання.

Фонд бібліотеки поповнився літературою, надісланою за програмою інституту національної пам’яті – 17 примірників книг, за програмою «Українська книга»  207 примірників книг, за сприянням облдержадміністрації – 44 примірники книг та 2 електронні носії, з Закарпатської обласної універсальної наукової бібліотека – 3 примірники книг, з обласного бібліотечного фонду – 31 примірник. Вся ця література користується великим попитом користувачів. Багатий попит в бібліотеці на книги сучасних українських письменників Ю.Андруховича та Л.Дереша, які є програмовими у вищих навчальних закладах. Наші постійні користувачі захоплюються романами Марини та Сергія Дяченків, М. Матіос. Актуальними є книги, які поповнили наш краєзнавчий фонд. Відразу знайшли свого читача нова література з історії України, мистецтва та довідкова література.

За кошти, виділені в 2010 році з міського бюджету було придбано 130 примірників книг,та ще 26 примірників книг куплено за кошти спец. фонду на суму 1000 гривень. Це література з історії України, економіки, правознавства, історії культури, довідкові видання, а також художні твори українських та зарубіжних  письменників.

Суттєва частка надходжень бібліотечного фонду – це книги подаровані користувачами. З великою вдячністю приймаємо від користувачів бібліотеки, видавництв, громадських організацій книги в дар. Протягом року подаровано бібліотеці 113 примірників книг. Здебільшого це українська і зарубіжна художня література та література суспільно-політичного характеру. Фонд поповнюється дарами видавництв і авторів Липович І.І., Бізонич М., Л.Рон Хаббарт, Дякун М.М., та постійних користувачів бібліотеки: Мазур І., Довганич М., Черакаєва В. та ін. користувачів бібліотеки. Ця література викладена на окремому стелажі де вказано хто подарував.

Важливим джерелом отримання інформації є періодичні видання, які містять найповнішу оперативну інформацію і дозволяють заповнити прогалини у комплектуванні з багатьох тем. У 2010 році бібліотека отримувала 47 назв газет та журналів, які дали змогу привернути увагу до бібліотеки нових користувачі, задовольняти їх найновішою інформацією з суспільно-політичних, соціальних, законодавчих питань, та поповнювати папки-досьє і систематичну картотеку статей, зокрема рубрики: «Народознавство», «Українознавство», «Нові імена», «Мистецтво», «Соціальний захист», «Національна символіка», «Невідомі сторінки історії», «Інтеграція», «Корупція», «Демографія», «Гендерна політика», «Новітні технології», «Статистика».

Бібліотека бере активну участь у соціально-економічному та культурному розвитку міста, своєчасно збирає та надає населенню важливу і потрібну інформацію. Задовольняє читацькі інтереси з питань діяльності місцевої влади, інформує про найбільш вагомі рішення прийняті в регіоні. З цією метою активно формувався фонд законодавчих і нормативних документів, офіційних текстів обласних і районних органів влади та органів місцевого самоврядування. Постійно оновлюється папки-накопичувачі «Мерія інформує», «З життя району», «Економіка Хуста», «Ринок праці», «Хуст: історія та сучасність», «Легенди та Оповіді про Закарпатські міста і села», «Сучасні письменники Хустщини», «Художники краю»,  «Екологія краю». Створено скриньку спілкування з владою «Майбутнє визначає громада». Соціальні проблеми і добробут населення міста відображенні в банку даних: динаміка рівня життя, трудова зайнятість, заробітна плата, пенсійне забезпечення, медичне обслуговування («Правові консультації», «Соціальна країна», «Абітурієнту ХХІ століття» та ін.).

Бібліотека постійно працює над тим, щоб заохотити школярів до читання, стимулювати вчителів та учнів до використання наявних у бібліотеці ресурсів. Протягом року проведено вісім екскурсій-знайомств з бібліотекою для школярів початкових та середніх класів СШ №1 ім. А.Волошина, ЗОШ №2, СШ №3, ЗОШ №4 та гімназії-інтернату. Нові користувачі бібліотеки протягом літа читали програмову, нову художню літературу для школярів та із задоволенням відвідують бібліотеку тепер. В бібліотеці ведеться постійна робота зі збереження фонду, організовано роботу по ремонту книг, до якої залучаються школярі.

Проводиться індивідуальна робота – індивідуальні бесіди при записі користувачів, роз’яснення правил користування бібліотекою, книгами, дотримання терміну користування книгами, користуванням ДБА. Не залишаються поза увагою такі категорії користувачів як пенсіонери, люди з обмеженими фізичними можливостями, ветерани війни і праці. Організовано відвідування вдома для таких пенсіонерів, які не можуть відвідувати бібліотеку. Це: Попадинець М.С., Міговка З.М., Воучок Т.І., Антонь Я.І., Плосковицкий В.Г. Залишились такі традиційні методи роботи, як групове та індивідуальне інформування різних груп користувачів. Абонентами є викладачі, юристи, економісти.

Реалії сьогодення вимагають вивчення читацьких інтересів з метою приведення фондів до відповідності з читацькими інтересами. З цією метою ведеться зошит відмовлень, листки опитування «Яка інформація могла б вас зацікавити?», з аналізу яких визначено необхідність поповнення фонду галузевою літературою, літературою сучасних українських письменників та критичним матеріалом на їх твори. Важливого значення надавалось вивченню складу  користувачів – анкетування «Читач 2010». В цілому – це студентська молодь та школярі, спеціалісти та пенсіонери. З метою покращення роботи бібліотеки проведено анкетування «Ставлення читача до умов бібліотечного обслуговування». Шляхом опитування вивчено інформаційне та довідково-бібліографічне забезпечення користувачів: 25% користувачів відповіли, що звертаються в бібліотеку з метою підвищення кваліфікації, 54% щоб отримати інформацію, 30% для відпочинку, 80% користувачів незадоволені відсутністю необхідної літератури, 10% незадовільняє недостатня кількість періодичних видань. Було проведено анкетування «Пізнай свій рідний край», яке показало, що краєзнавчий фонд тільки частково відповідає запитам користувачів: 70% задоволені краєзнавчим фондом, 30% – не задовольняє, або частково задовольняє запити користувачів. Дуже мало книг про наше місто та Хустський район в цілому, про сучасних письменників Закарпаття.

Протягом 2010 року бібліотека вдосконалювала свою роботу як інформаційний та культурний центр, активно включалась в життя України, краю, відгукувалась своїми заходами на всі актуальні події. За допомогою книги виховувала у користувачів повагу до історії, літератури, традицій свого краю, дбайливого ставлення до природи. З цією метою популяризувався фонд шляхом тематичних переглядів, книжкових виставок: «Живу тобою, Україно», «Свято Незалежності: хроніка подій», «Доля мови – доля народу», «Біля джерел народного мистецтва», «В гармонії з природою», «Написано давно – читається як нині» та ін.

Велику цікавість у користувачів молоді викликали урок-дискусія до міжнародного дня рідної мови «Українська – мова минулого, сучасного чи майбутнього?» (проведений для учнів 11 класу школи гімназії); вечір-діалог до всесвітнього дня здоров’я «Життя чи наркотики» (учасники: лікарі, учні медичного коледжу, користувачі бібліотеки); урок родинознавства, до дня Матері «Ти в пам’яті моїй живеш, Матусю» (для учнів 9–го класу школи гімназії).

Бібліотека брала активну участь у міжміських заходах: до 19-ї річниці Незалежності України ми представляли виставку «Хай буде вільна Україна, на всі віки, на всі часи!», яка була оформлена в будинку культури, де проходило святкування; до Дня Перемоги працівники бібліотеки представили книжково-ілюстративну виставку «Батьки й діди очима молодими із фотографій дивляться на нас», 26 листопада взяли участь у акції «Запали свічку», де представляли книжкову виставку до дня пам’яті жертв голодомору та політичних репресій, під назвою «Вбивство голодом». До цього заходу бібліотекою було залучено 26 дітей  шкільного віку з різних шкіл міста, розроблено сценарій. Лірично-музичну композицію проведено в читальному залі бібліотеки для учнів середніх та старших класів СШ №3.

Особлива увага спеціалістами бібліотеки звертається на популяризацію кращих творів світової літератури, відзначення ювілейних і пам’ятних дат українських письменників: огляд творчості та обговорення книги «Двобій» В.Білича, літературна година до 80-річчя від дня народження В. Нестайка, та 110-річчя від дня народження О. Ковіньки «І пригоди, і романтика, і знання», літературний ярмарок за співомовками С.Руданського, до всесвітнього дня поезії «І долати, долати, долати, бездуховність усіх поколінь», обговорення творчості і видань до 90-річчя від дня народження Дмитра Вакарова «Я буду з вами у книжках», огляд літератури «Українська – мова минулого, сучасного чи майбутнього?» до Міжнародного дня рідної мови. Проведено вечір спогадів ліквідаторів і очевидців до дня Чорнобильської трагедії «Ми справді бачили людей святих».

Зацікавили користувачів  книжкові виставки до 75-річчя від дня народження В. Симоненка «Більше працював ніж жив…», до 75-річчя від дня народження Бориса Олійника «Непохитність у вірі і слові», до Дня Конституції «Вивчати право – не забувати про обов’язок», виставка нових надходжень «Зверни увагу – це новинки».

Книжковий фонд розкрито рубриками: «Край Великих українців», «Криза не привід, щоб зупинятись в розвитку», «Планета втрачає своїх «дітей» (Червона книга України), «Буде пам’ять – будуть пам’ятники».

У лютому місяці до Міжнародного дня рідної мови бібліотека, з допомогою вчителів-мовників, підготувала і провела літературно-музичну композицію «Кращої ніж рідна, мови не буває…». В ній взяли участь учні шкіл міста. На свято були запрошені відомий письменник, поет, публіцист П. І. Попадинець, редактори районних газет, активні користувачі, учні і студенти.

Діяльність бібліотеки постійно висвітлюється в місцевих засобах інформації: газетах «Вісник Хустщини» і «Нарцисова долина», а також на телеканалі «РТК-Хуст».

 

[catlist=42]

 

Фотогалерея:


 

Поділитися