_________________________________________________________________________________________
RiverCare
Рішенням моніторингового комітету Програми Interreg Next Польща-Україна 2021-2027 від 18-19 квітня 2024 року проєкт «Охорона водних ресурсів через розвиток каналізаційної інфраструктури як спільний виклик ґміни Лєско та міста Хуст у боротьбі за чисте довкілля» PLUA.01.02-IP.01-0040/23-00 з акронімом RiverCare визнано переможцем 1 конкурсного відбору Програми у пріоритеті «Довкілля».
Партнерами проєкту є:
- ґміна Лєско (Республіка Польща)
- виконавчий комітет Хустської міської ради.
Загальний бюджет проєкту – 2 389 034, 87 EUR, що співфінансуватиметься Європейським Союзом у розмірі 90% від всієї суми, а саме – 2 150 131, 38 EUR
Термін реалізації: 01.09.2024 р. – 31.08.2026 р.
Головною метою, на вирішення якої спрямований проєкт, є покращення стану навколишнього середовища та здоров’я населення, зменшення шкідливого впливу забруднюючих речовин на якість води та сприяння транскордонному співробітництву через спільні та скоординовані заходи з розбудови та реконструкції каналізаційних мереж по обидва боку кордону.
Конкретними результатами реалізації інфраструктурної складової проєкту на боці українського партнера стане:
- Будівництво каналізаційних мереж на шести ділянках міста.
- Реконструкція каналізаційних мереж на двох ділянках міста, загальною протяжністю майже до 4 км.
- Проведення капітального ремонту каналізаційно-насосної станції у м. Хуст.
Аналогічні інфраструктурні заходи також проводитимуться на боці польського партнера в ґміні Лєско. Зокрема, передбачено будівництво ділянки каналізаційної мережі в Хочеві та модернізація 4 каналізаційних насосних станцій у ґміні Лєско.
Окрім інфраструктурної частини заплановано проведення:
- Семінарів по обидва боки кордону з метою обміну досвідом стосовно сучасних методів і технологій очистки води. За допомогою семінарів передбачено отримати можливість обмінятися найкращими практиками між гміною Лєско та Хустською громадою в галузі водогосподарської та каналізаційної інфраструктури.
- Дзеркальних екологічних заходів обох партнерів проєкту зі збору стихійного сміття на берегах річок задля покращення стану берегів та водного середовища з метою збереження природної спадщини та покращення стану навколишнього середовища в цілому.
- Виготовлення освітньо-промоційного фільму.
Завдяки реалізації запланованих заходів проєкту передбачено досягти наступні конкретні цілі проєкту:
- Зменшення забруднення навколишнього середовища муніципальними стічними водами на територіях прикордонних регіонів Польщі та України шляхом будівництва та модернізації мереж каналізації.
- Розвиток посиленої системи управління навколишнім середовищем у ґміні Лєско та місті Хуст шляхом підвищення кваліфікації персоналу.
- Підвищення екологічної обізнаності серед мешканців щодо збереження водних ресурсів та просування практики сталого управління на території проєкту.
*************************************************
19 березня відбулася онлайн-конференція, організована виконавчим комітетом Хустської міської ради, який є партнером проєкту «Охорона водних ресурсів через розвиток каналізаційної інфраструктури як спільний виклик гміни Лєско та міста Хуст у боротьбі за чисте довкілля» у співпраці з головним партнером гміною Лєско.
Онлайн семінар спрямований на підвищення обізнаності про охорону водних ресурсів, розвиток каналізаційної інфраструктури та збереження навколишнього середовища в гміні Лєско та Хустській громаді. Проєктний та комунікаційний менеджери з боку українського партнера представили презентаційний огляд проєкту, визначивши спільні екологічні проблеми партнерів та запропонували методи їх вирішення за допомогою визначених заходів проєкту. Представниця польської сторони поділилася своїм досвідом щодо сучасних технологій очищення стічних вод у гміні Лєско.
Спільна реалізація транскордонного проєкту формує партнерський підхід територіальних органів самоврядування з польської та української сторони, адже спільні проєкти – це не лише інвестиції в інфраструктуру, а й зміцнення партнерства між громадами України та Польщі. Співпраця між нашими регіонами, Польщею та Україною, є важливою для ефективної боротьби з проблемою
забруднення, яка не знає кордонів. Охорона водних ресурсів вимагає спільної та скоординованої інвестиційної діяльності.
Забруднення не зупиняється на межі, воно впливає на цілі екосистеми, поверхневі та підземні води, а, отже, на здоров’я
та добробут наших громад. Проєкт, який ми реалізуємо, спрямований не лише на зменшення забруднення міськими стічними водами шляхом будівництва та модернізації каналізаційних мереж, а й на підвищення екологічної свідомості мешканців та підвищення кваліфікації персоналу, відповідального за управління водними ресурсами.
Доречно, що такі проєктні ініціативи допомагають громадам залучати кошти на вирішення проблем, здобувати та обмінюватися досвідом у питаннях різних галузей, зокрема, сталого управління навколишнім середовищем. Саме на це і спрямована головна мета проєкту RiverCare. Реалізація проєкту у партнерстві зміцнить поточну співпрацю партнерів та збереження навколишнього
середовища й природної спадщини, яка є найбільшим багатством і надбанням прикордоння.
Дана Проєктна ініціатива співфінансується Європейським Союзом в рамках
Програми Interreg Next Польща-Україна 2021-2027.