Зняття з обліку фізичної особи – підприємця,
який застосовує спрощену систему оподаткування
Якщо підприємець, який застосовує спрощену систему оподаткування, вирішив припинити діяльність, контролюючий орган своїм рішенням анулює його реєстрацію платника єдиного податку шляхом виключення з реєстру таких платників. Це анулювання відбувається в день отримання органом ДФС від держреєстратора повідомлення про проведення держреєстрації такого припинення (пп. 2 п. 299.10 ст. 299 Податкового кодексу).
Щодо дати отримання органом ДФС повідомлення держреєстратора, зазначимо таке. Підпунктом 1 п. 1 ст. 26 Закону про держреєстрацію відведено на розгляд документів, поданих державному реєстратору для держреєстрації щодо підприємців, 24 години після надходження документів (крім вихідних та святкових дат). Таким чином, у зазначений термін держреєстратор повинен внести до Єдиного держреєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань (далі – Єдиний держреєстр) запис про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця. Відповідне повідомлення направляється до органу ДФС у день держреєстрації припинення підприємницької діяльності (п. 68.1 ст. 68 Податкового кодексу), а контролюючий орган у свою чергу вносить запис про припинення такої діяльності до Держреєстру фізичних осіб – платників податків.
Також відмітимо, що з 01.01.2017 року подавати заяву про відмову від спрощеної системи не потрібно, оскільки Законом України від 21.12.2016 року № 1797-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» вилучено з п. 294.6 ст. 294 Податкового кодексу норму щодо дати подання зазначеної заяви у зв’язку з припиненням господарської діяльності.
Слід пам’ятати, що державна реєстрація припинення підприємницької діяльності фізичної особи або внесення до Держреєстру запису про припинення такої діяльності фізичною особою: – не припиняє її зобов’язань, що виниклі під час провадження її підприємницької діяльності ; – не змінює строків, порядків виконання таких зобов’язань та застосування санкцій за їх невиконання.
Таким чином, припинивши діяльність, фізична особа – підприємець зобов’язана здати звітність, в повному обсязі розрахуватися з бюджетом за податкам і зборами та погасити податковий борг (за його наявності).
При припиненні підприємницької діяльності фізичною особою – підприємцем контролюючий орган може призначити і провести документальну перевірку, але за наявності підстав і з урахуванням строків давності, передбачених Податковим кодексом України.
За матеріалами Хустської ОДПІ
Опубліковано: 14.06.2017 3454 Переглядів