Хустська міська рада

Як парламент змінив повноваження громад: позитиви й ризики від зловживань

Відносини місцевого самоврядування та центральної влади часто бувають не простими. За час війни Верховна Рада суттєво змінила баланс повноважень між центром та громадами, проголосувавши кілька законів. Частина з ухвалених ініціатив покладає на місцеве самоврядування нові обов’язки, які мають допомогти протистояти окупанту. Інші ж свідчать, що попри реформу децентралізації, є спроби дедалі більше централізувати владу у руках Кабміну та президента.

Ми в Центрі спільних дій проаналізували положення трьох законів, що змінюють баланс між державною та місцевою владами в умовах воєнного стану. Ми визначили, яку стратегію взаємодії між органами місцевої та центральної влади запровадили наші законотворці та які наслідки це матиме.

Бомбосховища у новобудовах

За час війни Росія випустила тисячі ракет по території України і ще більше артилерійських снарядів, пошкодивши і зруйнувавши понад 130 тисяч житлових будинків. Основний спосіб врятуватися під час таких влучань – під час повітряних тривог ховатися у бомбосховищах. Але не у всіх будинках вони є. Народні депутати вирішили покращити систему цивільного захисту і ухвалили закон №2486-IX, більш відомий як Закон про бомбосховища у новобудовах.

Але цей закон регулює значно ширше коло питань, ніж наявність бомбосховищ у проєктній документації новобудов. Автори ініціативи встановили нові вимоги не лише до забудовників, але й до органів місцевого самоврядування. За кошти місцевих бюджетів необхідно буде відновлювати та утримувати в належному стані бомбосховища, а також контролювати здані в оренду сховища.

Але наразі це необхідний мінімум. За інформацією МВС, з 24 лютого від атак російського окупанта постраждали усі області, крім одної. За таких умов ніхто не захищений від чергового обстрілу росіянами об’єктів цивільної інфраструктури. Тому громади мають бути готовими взяти на себе додаткові обов’язки щодо захисту людей.

Військові адміністрації

Народні депутати голосували і за закони, які, попри проголошений ще у 2014 році курс на децентралізацію, містять норми, спрямовані на більшу централізацію влади. Одним із таких є закон про функціонування місцевого самоврядування в умовах воєнного стану.

Основна його мета – забезпечити оперативне прийняття рішень, що безпосередньо впливають на життєздатність, обороноздатність та безпеку у громаді і державі в умовах повномасштабної агресії Росії проти України. На практиці закон зменшив незалежність органів місцевого самоврядування.

Закон змінив порядок створення та діяльності військових адміністрацій населених пунктів, скасував на час воєнного стану конкурси на державну службу та в органи місцевого самоврядування, надав міським головам можливість оперативніше ухвалювати рішення, громади отримали можливість купувати пальне за спрощеною процедурою тощо.

Однак водночас закон дозволяє звільняти голів громад і утворювати замість місцевого самоврядування військові адміністрації (для усунення міського голови з посади на час воєнного стану достатньо одного указу президента), а також змінює повноваження місцевої влади (голови громад мають узгоджувати частину своїх рішень із керівниками військових адміністрацій). Крім того, частина рішень в громадах тепер може прийматися без депутатів місцевих рад.

Ухвалений закон має як позитивні, так і сумнівні нововведення. З одного боку, громади можуть швидше ухвалювати частину рішень. Але з іншого, – існує суттєва небезпека для незалежності громад. У разі будь-яких порушень їх можуть просто замінити на військові адміністрації, що позбавляє суб’єктності.

Бюджетна політика громад

Ще однією сумнівною для громад зміною стали червневі новації у Бюджетному кодексі. З одного боку, ухвалені зміни додають гнучкості у прийнятті рішень у військовий час. І, водночас, порушують баланс у взаєминах органів влади на місцевому рівні. Також створюють загрозу незалежності місцевої влади від центральної.

Тепер органи місцевого самоврядування можуть здійснювати видатки, не віднесені до місцевих бюджетів. Наприклад, перерахувати кошти з місцевого бюджету до державного або іншого місцевого. Виконкоми місцевих рад тепер можуть вносити зміни до місцевого бюджету без погодження з самими радами, хоча розподіл бюджетних коштів громади – одна із ключових функцій місцевих рад.

Закон має значні ризики для зловживань. Брак коштів може змусити центральну владу звернути увагу на громади. Достатньо натякнути голові громади на створення військової адміністрації і попросити частину коштів громади направити на потреби держави. Перевести це питання на місцевих депутатів не вийде, адже тепер усе залежить від рішення саме міського, селищного чи сільського голови.

Надзвичайні часи вимагають надзвичайних заходів. Війна підняла величезний спектр питань: від необхідності додаткової підготовки громад щодо захисту цивільного населення до перегляду повноважень державної влади та місцевого самоврядування на час воєнного стану.

Але через війну не повинні втратити здобутків останніх років, одним із яких є реформа децентралізації. Місцеве самоврядування також задіяне у відсічі агресії Росії проти України. Наші громади вистояли не лише завдяки героїчним та самовідданим діям українських захисників та захисниць, але й злагодженій роботі місцевого самоврядування.

Більше читайте на сайті

Центр спільний дій

Опубліковано: 31.10.2022 1017 Переглядів
Поділитися

Також може бути цікавим

Опитування для представників органів місцевого самоврядування субрегіонального рівня
Щодо вивчення проблематики законодавчого забезпечення прозорості у діяльності органів місцевого самоврядування, Комітет Верховної Ради України  проводить дослідження ефективності застосування на практиці та визначення основних проблемних аспектів впровадження Закону України „Про внесення змін до Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” щодо забезпечення прозорості місцевого самоврядування” від 22 лютого 2024 року No 3590-IX. Просимо пройти опитування… ...
Карпатському інституту підприємництва Університету «Україна» – 25
Знакова подія сьогодні відбулася в житті Карпатського інституту підприємництва Університету «Україна» – відзначення 25-річчя з дня заснування навчального закладу. Колектив приймав у цей день численних гостей. Зі сцени лунали вітання, згадували історію довжиною у чверть століття, а піднесеного настрою додав святковий концерт. Безперечно, дякували ЗСУ за можливість працювати, творити та реалізовувати плани й задуми. Хвилиною… ...
Біль і трагедія України
Сьогодні минає 39 років однієї з наймасштабніших техногенних трагедій в історії людства, що сколихнула весь світ. Ми вшановуємо памʼять загиблих, героїзм ліквідаторів та стійкість усіх, хто пережив наслідки трагедії. Їхня мужність — приклад справжнього подвигу заради життя інших. Вклоняємося та віддаємо шану героям-ліквідаторам аварії, пам’ятаємо всіх потерпілих від Чорнобильської катастрофи. Пам‘ятаємо! ...
У Хустській міській раді засідали постійні депутатські комісії
Депутати Хустської міської ради працювали минулого тижня в постійних комісіях напередодні чергової сесії, засідання якої відбудеться 5 травня. Відтак попереднє обговорення проєктів рішень розглянули на засіданнях депутатських комісій. Зокрема, із гуманітарних питань: освіти, науки, культури, молоді і спорту, охорони здоров’я, материнства, дитинства, сім’ї, соціального захисту населення, міжнаціональних, міжнародних, міжконфесійних відносин, законності, правопорядку, регламенту, депутатської етики… ...
Стартує Всеукраїнська природоохоронна акція «Збережи довкілля – не пали суху траву»
Всеукраїнська екологічна ліга  розпочинає всеукраїнську природоохоронну акцію «Збережи довкілля – не пали суху траву». Метою акції є привернення уваги громадськості до небезпеки спалювання сухої трави, листя та інших рослинних залишків, а також популяризація екологічно безпечних способів їх утилізації.     ...
У Провідну неділю до міського кладовища курсуватимуть безплатні автобуси
Наступна неділя після Великодня – Провідна. Українці поминають своїх померлих рідних та близьких, проводяться поминальні панахиди. Це нагода помолитись за померлих родичів та близьких, вшановуючи пам’ять про тих, хто вже не з нами. Традиційно в місті Хуст впродовж дня, а саме 27 квітня, здійснюватимуться безплатні рейси до міського кладовища. Автобуси вирушатимуть від магазину «Хвилинка» (мікрорайон… ...