Хустська міська рада

Виклики опалювального сезону будуть подолані в разі узгоджених дій центральної та муніципальної влади

14 липня Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан взяв участь в експертній дискусії щодо ризиків проходження опалювального сезону 2022/2023 років.

Спікерами заходу також виступили Олена Павленко, президент DiXi Group, та Артем Петренко, виконавчий директор  Асоціації газовидобувних компаній України.

Модерував дискусію Дмитро Боярчук, виконавчий директор CASE Україна.

Організатор – Центр соціально-економічних досліджень CASE Україна за підтримки та інформаційного партнерства з онлайн-виданням «Економічна правда».

Учасники обговорили питання щодо запасів природного газу в Україні, ситуацію з відмовою від російських енергоносіїв, зокрема й у країнах ЄС, достатність обсягу енергоносіїв для проведення опалювального сезону в Україні, необхідні реформи в енергетичній сфері.

Олександр Слобожан, відповідаючи на питання модератора, наголосив, що цей опалювальний сезон є унікальним, адже війна, яку веде російський агресор проти України, зумовлює серйозні ризики для муніципалітетів та підприємств теплокомуненегро, місцевої і центральної влади. Проблеми і виклики під час підготовки та проведення опалювального сезону залежать від типу території, яких нині в Україні склалося  чотири – тимчасово окуповані, де ведуться бойові дії, звільнені від окупації та тилові. Відповідно, їх особливості вплинуть на опалювальний сезон. У багатьох громадах ситуація з опалювальним сезоном вкрай ускладнюється бойовими діями.

Він також зазначив, що ризик полягає не лише у тому, чи вистачить ресурсу – НАК «Нафтогаз» повідомляє про достатній обсяг ресурсу у сховищах для проходження опалювального сезону. Але великою проблемою є знищення та руйнування підприємств ТКЕ та інфраструктури. Так, на сьогодні чотири ТЕЦ зруйновані повністю, п’ять – частково. А в цілому по Україні 331 об’єкт теплозабезпечення і гарячого водопостачання зазнав руйнування через воєнні дії рф.

Ресурси на відновлення інфраструктури ТКЕ виділяє Уряд, також кошти резервуються у місцевих бюджетах, де є така можливість. Наприклад, днями було прийнято рішення Кабінету Міністрів про виділення Чернігову, Кременчуку та Охтирці по 100 млн грн на підготовку до опалювального сезону. Окрім того, муніципалітетам надається й донорська допомога через різноманітні програми або пільгові кредити.

Для координації діяльності з підготовки до опалювального сезону функціонує штаб на чолі з Міністром розвитку громад та територій О.Чернишовим. В рамках цієї роботи напрацьовуються й шляхи диверсифікації джерел теплозабезпечення. «Наприклад, на одному з засідань штабу ми обговорювали з Мінекології пропозицію про використання сухостою на потреби опалення в громадах. Але тут потрібне спеціальне рішення Уряду. Мери Вінниці – Сергій Моргунов та Житомира – Сергій Сухомлин поділилися досвідом переводу систем опалення на альтернативні джерела», – розповів О.Слобожан.

Виконавчий директор АМУ повідомив, що вже прийнято у першому читанні пакет з трьох законопроєктів, покликаних унормувати питання проходження опалювального сезону в умовах війни: №7427 (визначає взаємовідносини учасників ринку), №7428-2 (вносить зміни до Податкового кодексу України, які полегшать роботу підприємств тепло і водопостачання), №7429 (передбачає зміни до Держбюджету для виділення фінансування на підтримку сфери ТКЕ).

Головна мета цих законопроектів – забезпечити проходження опалювального сезону без підвищення тарифів. Держава пропонує механізми спільно з місцевим самоврядуванням. Так, з Держбюжтеу виділяються кошти в сумі 3,5 млрд грн на компенсацію підприємствам ТКЕ різниці в тарифах. Асоціація міст України підтримує таке рішення, оскільки досвід застосування такого механізму у минулому році дозволив громадам провести опалювальний сезон, не підвищуючи тарифи для населення, – підкреслив О.Слобожан.

Також він акцентував, що потребують державної підтримки зусилля муніципалітетів із запровадження альтернативних джерел енергії, зокрема, у частині проведення закупівельних процедур. Також спрощення потребує закупівля товарів і послуг для опалювального сезону. Зміни до урядової постанови №590 обговорювали вчора більше 800 міських, селищних, сільських голів на нараді з Віце-прем’єр міністеркою Юлією Свириденко та заступником Керівника офісу Президента Кирилом Тимошенком на семінарі, організованому АМУ.

Це буде найскладніший опалювальний сезон – ворог цинічно руйнує критичну інфраструктуру, від якої залежить життя мирних громадян. Але центральна та муніципальна влада спільно системно готуються до цих викликів. І саме від їх узгоджених дій залежить, чи будуть вчасно виділені та освоєні кошти на підготовку до опалювального сезону і його проведення, – резюмував Олександр Слобожан.

Щодо необхідних реформ на енергоринку, Виконавчий директор АМУ зазначив, що потрібно хоча б на період воєнного стану спростити процедури оцінки впливу на довкілля або призупинити їх, що дасть можливість громадам без затримок вводити в дію котельні як альтернативні засоби теплозабезпечення. Також необхідні зміни у земельних відносинах та спрощення іншого законодавства для підтримки реалізації інфраструктурних проектів, обслуговування мереж, переходу на альтернативне опалення.

Насамкінець дискусії Олександр Слобожан заначив, що у  реформуванні енергоринку потрібно врахувати досвід європейських країн з надання муніципалітетам пільг на електрику, яка використовується для зовнішнього освітлення населених пунктів у нічний час. АМУ неодноразово кілька років поспіль звертається з цією пропозицією до центральної влади. Окрім економії коштів місцевих бюджетів та створення комфортних і безпечних умов для громадян, таке рішення дозволить уникнути  різких пікових навантажень на мережу.

 

Закарпатське РВ АМУ

Опубліковано: 18.07.2022 1001 Переглядів
Поділитися

Також може бути цікавим

Оголошення щодо проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування в межах території Хустської міської територіальної громади
Виконавчий комітет Хустської міської ради оголошує конкурс з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування в межах території Хустської міської територіальної громади. Виконавчий комітет Хустськох міської ради є організатором конкурсу та самостійно забезпечує його проведення. Конкурс проводиться відповідно до Закону України «Про автомобільний транспорт» (далі – Закону), постанов Кабінету Міністрів України від 03.12.2008р. № 1081… ...
Засідав виконком Хустської міської ради
Сьогодні, 2 липня, відбулось засідання виконавчого комітету міської ради, участь у якому взяв в.о. міського голови Василь Губаль, заступники міського голови Василь Калин та Павло Тесличко, керуючий справами виконавчого комітету Ерік Шимоня. Члени виконкому розглянули 35 питань порядку денного. У рамках засідання ухвалено рішення, що стосувалось містобудування та архітектури. Далі присутні своїм рішенням тимчасово призупинили… ...
Танцювальний клуб «Еліт» виступив із благодійним концертом
У суботу, 29 червня, у приміщенні Закарпатського обласного театру драми та комедії пройшов благодійний звітний концерт зразкового хореографічного колективу танцювального клубу «Еліт». З вітаннями до учасників та керівниці танцювального клубу звернувся очільник Хустської територіальної громади Василь Губаль: «Владо Петрівно, сьогодні приємно відзначати ваш значний внесок у розвиток культури. Ваші вихованці – гордість нашої громади, які… ...
Рішенням сесії у Хустській ТГ перейменовано 12 вулиць
Рішенням сесії депутати затвердили сьогодні перелік назв вулиць, провулків, площ, майданів, набережних у м. Хуст та населених пунктах Хустської територіальної громади. Назви змінено задля відзначення подвигу, масового героїзму та стійкості громадян, проявлених у захисті території України під час відсічі збройної агресії російської федерації. Перелік вулиць та їхня нова назва: вул. Борканюка у м. Хуст перейменована… ...
Депутати Хустської ТГ затвердили низку важливих рішень
Сьогодні, 28 червня, відбулося І засідання VI сесії Хустської міської ради. Перед початком депутати вшанували хвилиною мовчання всіх полеглих воїнів та мирних жителів, що загинули внаслідок російської агресії. Далі очільник громади озвучив звернення депутата міськради Івана Росохи, який просить посприяти виділенню коштів у сумі 250 тис.грн для забезпечення потреб військової частини 128-ї Окремої гірсько-штурмової Закарпатської… ...
Покладання квітів до пам’ятника Тарасові Шевченку
Сьогодні з нагоди Дня Конституції України відбулося урочисте покладання квітів до пам’ятника видатному українському поету Тарасові Шевченку. Участь у заході взяли заступники Хустського міського голови Василь Калин та Павло Тесличко , а також керівники району, представники силових структур та громадськість. Пам’ятник Тараса Шевченка став символом національного відродження та боротьби за свободу. Покладанням квітів місцева влада… ...