Хустська міська рада

Виклики опалювального сезону будуть подолані в разі узгоджених дій центральної та муніципальної влади

14 липня Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан взяв участь в експертній дискусії щодо ризиків проходження опалювального сезону 2022/2023 років.

Спікерами заходу також виступили Олена Павленко, президент DiXi Group, та Артем Петренко, виконавчий директор  Асоціації газовидобувних компаній України.

Модерував дискусію Дмитро Боярчук, виконавчий директор CASE Україна.

Організатор – Центр соціально-економічних досліджень CASE Україна за підтримки та інформаційного партнерства з онлайн-виданням «Економічна правда».

Учасники обговорили питання щодо запасів природного газу в Україні, ситуацію з відмовою від російських енергоносіїв, зокрема й у країнах ЄС, достатність обсягу енергоносіїв для проведення опалювального сезону в Україні, необхідні реформи в енергетичній сфері.

Олександр Слобожан, відповідаючи на питання модератора, наголосив, що цей опалювальний сезон є унікальним, адже війна, яку веде російський агресор проти України, зумовлює серйозні ризики для муніципалітетів та підприємств теплокомуненегро, місцевої і центральної влади. Проблеми і виклики під час підготовки та проведення опалювального сезону залежать від типу території, яких нині в Україні склалося  чотири – тимчасово окуповані, де ведуться бойові дії, звільнені від окупації та тилові. Відповідно, їх особливості вплинуть на опалювальний сезон. У багатьох громадах ситуація з опалювальним сезоном вкрай ускладнюється бойовими діями.

Він також зазначив, що ризик полягає не лише у тому, чи вистачить ресурсу – НАК «Нафтогаз» повідомляє про достатній обсяг ресурсу у сховищах для проходження опалювального сезону. Але великою проблемою є знищення та руйнування підприємств ТКЕ та інфраструктури. Так, на сьогодні чотири ТЕЦ зруйновані повністю, п’ять – частково. А в цілому по Україні 331 об’єкт теплозабезпечення і гарячого водопостачання зазнав руйнування через воєнні дії рф.

Ресурси на відновлення інфраструктури ТКЕ виділяє Уряд, також кошти резервуються у місцевих бюджетах, де є така можливість. Наприклад, днями було прийнято рішення Кабінету Міністрів про виділення Чернігову, Кременчуку та Охтирці по 100 млн грн на підготовку до опалювального сезону. Окрім того, муніципалітетам надається й донорська допомога через різноманітні програми або пільгові кредити.

Для координації діяльності з підготовки до опалювального сезону функціонує штаб на чолі з Міністром розвитку громад та територій О.Чернишовим. В рамках цієї роботи напрацьовуються й шляхи диверсифікації джерел теплозабезпечення. «Наприклад, на одному з засідань штабу ми обговорювали з Мінекології пропозицію про використання сухостою на потреби опалення в громадах. Але тут потрібне спеціальне рішення Уряду. Мери Вінниці – Сергій Моргунов та Житомира – Сергій Сухомлин поділилися досвідом переводу систем опалення на альтернативні джерела», – розповів О.Слобожан.

Виконавчий директор АМУ повідомив, що вже прийнято у першому читанні пакет з трьох законопроєктів, покликаних унормувати питання проходження опалювального сезону в умовах війни: №7427 (визначає взаємовідносини учасників ринку), №7428-2 (вносить зміни до Податкового кодексу України, які полегшать роботу підприємств тепло і водопостачання), №7429 (передбачає зміни до Держбюджету для виділення фінансування на підтримку сфери ТКЕ).

Головна мета цих законопроектів – забезпечити проходження опалювального сезону без підвищення тарифів. Держава пропонує механізми спільно з місцевим самоврядуванням. Так, з Держбюжтеу виділяються кошти в сумі 3,5 млрд грн на компенсацію підприємствам ТКЕ різниці в тарифах. Асоціація міст України підтримує таке рішення, оскільки досвід застосування такого механізму у минулому році дозволив громадам провести опалювальний сезон, не підвищуючи тарифи для населення, – підкреслив О.Слобожан.

Також він акцентував, що потребують державної підтримки зусилля муніципалітетів із запровадження альтернативних джерел енергії, зокрема, у частині проведення закупівельних процедур. Також спрощення потребує закупівля товарів і послуг для опалювального сезону. Зміни до урядової постанови №590 обговорювали вчора більше 800 міських, селищних, сільських голів на нараді з Віце-прем’єр міністеркою Юлією Свириденко та заступником Керівника офісу Президента Кирилом Тимошенком на семінарі, організованому АМУ.

Це буде найскладніший опалювальний сезон – ворог цинічно руйнує критичну інфраструктуру, від якої залежить життя мирних громадян. Але центральна та муніципальна влада спільно системно готуються до цих викликів. І саме від їх узгоджених дій залежить, чи будуть вчасно виділені та освоєні кошти на підготовку до опалювального сезону і його проведення, – резюмував Олександр Слобожан.

Щодо необхідних реформ на енергоринку, Виконавчий директор АМУ зазначив, що потрібно хоча б на період воєнного стану спростити процедури оцінки впливу на довкілля або призупинити їх, що дасть можливість громадам без затримок вводити в дію котельні як альтернативні засоби теплозабезпечення. Також необхідні зміни у земельних відносинах та спрощення іншого законодавства для підтримки реалізації інфраструктурних проектів, обслуговування мереж, переходу на альтернативне опалення.

Насамкінець дискусії Олександр Слобожан заначив, що у  реформуванні енергоринку потрібно врахувати досвід європейських країн з надання муніципалітетам пільг на електрику, яка використовується для зовнішнього освітлення населених пунктів у нічний час. АМУ неодноразово кілька років поспіль звертається з цією пропозицією до центральної влади. Окрім економії коштів місцевих бюджетів та створення комфортних і безпечних умов для громадян, таке рішення дозволить уникнути  різких пікових навантажень на мережу.

 

Закарпатське РВ АМУ

Опубліковано: 18.07.2022 1033 Переглядів
Поділитися

Також може бути цікавим

Інформація про результати конкурсу по відбору суб’єкта оціночної діяльності
Інформація про результати конкурсу по відбору суб’єкта оціночної діяльності, який буде залучений для проведення незалежної оцінки майна комунальної власності територіальної громади міста Хуст, який відбувся 22.11.2024 року Інформуємо, що за результатами проведеного конкурсу по відбору суб’єкта оціночної діяльності, який буде залучений для проведення незалежної оцінки, а саме: нежитлові приміщення І-го поверху будівлі харчоблоку Хустської центральної… ...
23 листопада – День пам’яті жертв Голодомору
Сьогодні голодомор – не історична давнина, а глибока духовна рана, яка нестерпним болем пронизує пам’ять і його очевидців і сучасне покоління. Схилімо голови в глибокій жалобі за тими людьми, які загинули голодною смертю. У спільній молитві згадаймо усіх жертв голодоморів, запалімо свічу пам’яті у власній оселі та у своїй душі. Ми маємо усвідомити, щоб цього… ...
Як непобутовим споживачам передавати показники лічильника?
Споживач, що не є побутовим, зобов’язаний протягом трьох календарних днів після закінчення розрахункового місяця надати Оператору комерційного обліку ПрАТ «Закарпаттяобленерго» звіт про показники засобів обліку за розрахунковий місяць, зразок якого наведено в Додатку 10 до публічного Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії. При обладнанні комерційних засобів обліку засобами дистанційної передачі даних, інформація… ...
Фундація Олени Зеленської побудувала в Хусті два дитячі будинки сімейного типу
У Закарпатській області Фундація Олени Зеленської завершила першу хвилю проєкту «Адреса дитинства», побудувавши будинки для двох родин – Алексеєвих із Дніпропетровщини та Рачила з Харківщини, які виховують шістьох та сімох дітей відповідно. Нещодавно в місті Хуст відбулося урочисте вручення ключів від помешкань. Родини з числа внутрішньо переміщених осіб із щасливими усмішками перетнули поріг нового будинку,… ...
Інформація про результати конкурсу по відбору суб’єкта оціночної діяльності
Інформація про результати конкурсу по відбору суб’єкта оціночної діяльності, який буде залучений для проведення незалежної оцінки майна комунальної власності територіальної громади міста Хуст, який відбувся 20.11 2024 року Інформуємо, що за результатами проведеного конкурсу по відбору суб’єкта оціночної діяльності, який буде залучений для проведення незалежної оцінки, а саме: нежитлове приміщення на І-му поверсі адмінбудинку (поз.… ...
З Днем Гідності та Свободи!
Сьогодні ми віддаємо шану громадянському подвигу, патріотизму і мужності людей, які виступили на захист демократичних цінностей, відстояли національні інтереси і європейський вибір нашої держави, нашим воїнам, які захищали та нині захищають нашу територіальну цілісність. Низький уклін всім, хто наближує Перемогу. Свято віримо в те, що вистояли на майдані – переможемо у війні! Ми єдині у… ...