Виклики опалювального сезону будуть подолані в разі узгоджених дій центральної та муніципальної влади
14 липня Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан взяв участь в експертній дискусії щодо ризиків проходження опалювального сезону 2022/2023 років.
Спікерами заходу також виступили Олена Павленко, президент DiXi Group, та Артем Петренко, виконавчий директор Асоціації газовидобувних компаній України.
Модерував дискусію Дмитро Боярчук, виконавчий директор CASE Україна.
Організатор – Центр соціально-економічних досліджень CASE Україна за підтримки та інформаційного партнерства з онлайн-виданням «Економічна правда».
Учасники обговорили питання щодо запасів природного газу в Україні, ситуацію з відмовою від російських енергоносіїв, зокрема й у країнах ЄС, достатність обсягу енергоносіїв для проведення опалювального сезону в Україні, необхідні реформи в енергетичній сфері.
Олександр Слобожан, відповідаючи на питання модератора, наголосив, що цей опалювальний сезон є унікальним, адже війна, яку веде російський агресор проти України, зумовлює серйозні ризики для муніципалітетів та підприємств теплокомуненегро, місцевої і центральної влади. Проблеми і виклики під час підготовки та проведення опалювального сезону залежать від типу території, яких нині в Україні склалося чотири – тимчасово окуповані, де ведуться бойові дії, звільнені від окупації та тилові. Відповідно, їх особливості вплинуть на опалювальний сезон. У багатьох громадах ситуація з опалювальним сезоном вкрай ускладнюється бойовими діями.
Він також зазначив, що ризик полягає не лише у тому, чи вистачить ресурсу – НАК «Нафтогаз» повідомляє про достатній обсяг ресурсу у сховищах для проходження опалювального сезону. Але великою проблемою є знищення та руйнування підприємств ТКЕ та інфраструктури. Так, на сьогодні чотири ТЕЦ зруйновані повністю, п’ять – частково. А в цілому по Україні 331 об’єкт теплозабезпечення і гарячого водопостачання зазнав руйнування через воєнні дії рф.
Ресурси на відновлення інфраструктури ТКЕ виділяє Уряд, також кошти резервуються у місцевих бюджетах, де є така можливість. Наприклад, днями було прийнято рішення Кабінету Міністрів про виділення Чернігову, Кременчуку та Охтирці по 100 млн грн на підготовку до опалювального сезону. Окрім того, муніципалітетам надається й донорська допомога через різноманітні програми або пільгові кредити.
Для координації діяльності з підготовки до опалювального сезону функціонує штаб на чолі з Міністром розвитку громад та територій О.Чернишовим. В рамках цієї роботи напрацьовуються й шляхи диверсифікації джерел теплозабезпечення. «Наприклад, на одному з засідань штабу ми обговорювали з Мінекології пропозицію про використання сухостою на потреби опалення в громадах. Але тут потрібне спеціальне рішення Уряду. Мери Вінниці – Сергій Моргунов та Житомира – Сергій Сухомлин поділилися досвідом переводу систем опалення на альтернативні джерела», – розповів О.Слобожан.
Виконавчий директор АМУ повідомив, що вже прийнято у першому читанні пакет з трьох законопроєктів, покликаних унормувати питання проходження опалювального сезону в умовах війни: №7427 (визначає взаємовідносини учасників ринку), №7428-2 (вносить зміни до Податкового кодексу України, які полегшать роботу підприємств тепло і водопостачання), №7429 (передбачає зміни до Держбюджету для виділення фінансування на підтримку сфери ТКЕ).
Головна мета цих законопроектів – забезпечити проходження опалювального сезону без підвищення тарифів. Держава пропонує механізми спільно з місцевим самоврядуванням. Так, з Держбюжтеу виділяються кошти в сумі 3,5 млрд грн на компенсацію підприємствам ТКЕ різниці в тарифах. Асоціація міст України підтримує таке рішення, оскільки досвід застосування такого механізму у минулому році дозволив громадам провести опалювальний сезон, не підвищуючи тарифи для населення, – підкреслив О.Слобожан.
Також він акцентував, що потребують державної підтримки зусилля муніципалітетів із запровадження альтернативних джерел енергії, зокрема, у частині проведення закупівельних процедур. Також спрощення потребує закупівля товарів і послуг для опалювального сезону. Зміни до урядової постанови №590 обговорювали вчора більше 800 міських, селищних, сільських голів на нараді з Віце-прем’єр міністеркою Юлією Свириденко та заступником Керівника офісу Президента Кирилом Тимошенком на семінарі, організованому АМУ.
Це буде найскладніший опалювальний сезон – ворог цинічно руйнує критичну інфраструктуру, від якої залежить життя мирних громадян. Але центральна та муніципальна влада спільно системно готуються до цих викликів. І саме від їх узгоджених дій залежить, чи будуть вчасно виділені та освоєні кошти на підготовку до опалювального сезону і його проведення, – резюмував Олександр Слобожан.
Щодо необхідних реформ на енергоринку, Виконавчий директор АМУ зазначив, що потрібно хоча б на період воєнного стану спростити процедури оцінки впливу на довкілля або призупинити їх, що дасть можливість громадам без затримок вводити в дію котельні як альтернативні засоби теплозабезпечення. Також необхідні зміни у земельних відносинах та спрощення іншого законодавства для підтримки реалізації інфраструктурних проектів, обслуговування мереж, переходу на альтернативне опалення.
Насамкінець дискусії Олександр Слобожан заначив, що у реформуванні енергоринку потрібно врахувати досвід європейських країн з надання муніципалітетам пільг на електрику, яка використовується для зовнішнього освітлення населених пунктів у нічний час. АМУ неодноразово кілька років поспіль звертається з цією пропозицією до центральної влади. Окрім економії коштів місцевих бюджетів та створення комфортних і безпечних умов для громадян, таке рішення дозволить уникнути різких пікових навантажень на мережу.
Закарпатське РВ АМУ
Опубліковано: 18.07.2022 1050 Переглядів