Умови забезпечення соціальної та професійної адаптації
Постановою Кабінету Міністрів України від 1 листопада 2022 року №1235 було внесено зміни до законодавчих актів та розширено перелік осіб, які мають право на безкоштовну професійну адаптацію.
Завдяки внесеним змінам до Постанови, з 1 січня 2023 року отримати професійну адаптацію можуть:
– особи, які звільняються або звільнені з військової служби, з числа ветеранів війни, членів їхніх сімей;
– особи, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, члени їхніх сімей;
– члени сімей загиблих (померлих) ветеранів війни;
– члени сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України та постраждалих учасників Революції Гідності.
На період дії воєнного стану та протягом трьох місяців після його припинення або скасування профадаптацію можуть отримати:
– військовослужбовці (резервісти, військовозобов’язані, добровольці Сил територіальної оборони) Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовці військових прокуратур, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці Управління державної охорони, Держспецзв’язку, ДСНС, Державної кримінально-виконавчої служби, співробітники Служби судової охорони, інших утворених відповідно до законів військових формувань, які брали безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, та члени їх сімей.”
Соціальна адаптація – допомога у проведенні аналізу життєвої ситуації, визначенні основних проблем, шляхів їх розв’язання; надання інформації з питань соціального захисту населення; навчання, формування та розвиток соціальних навичок, умінь; допомога у зміцненні/відновленні родинних та суспільно корисних зв’язків, організації денної зайнятості та дозвілля.
Соціальна адаптація здійснюється юридичними та фізичними особами, фізичними особами-підприємцями, включеними до розділу «Надавачі соціальних послуг» Реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг, відповідно до державного стандарту соціальної адаптації, затвердженого Мінсоцполітики.
Професійна адаптація – заходи, спрямовані на здобуття, відновлення та удосконалення професійних знань, умінь та навичок шляхом професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації, отримання іншої спеціальності на основі здобутого раніше ступеня (рівня) освіти, надання соціальних послуг у сфері зайнятості, підвищення професійної мобільності та конкурентоспроможності на ринку праці, забезпечення продуктивної зайнятості.
Особи одночасно мають право на соціальну та професійну адаптацію.
Професійна адаптація осіб здійснюється шляхом:
- надання соціальних послуг у сфері зайнятості;
- підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації за робітничою професією;
- отримання іншої спеціальності на основі здобутого раніше ступеня (рівня) освіти, підвищення кваліфікації, проходження спеціалізації, у тому числі із скороченим строком навчання;
- отримання другого (магістерського) рівня вищої освіти на основі першого (бакалаврського) рівня вищої освіти з урахуванням їх навичок, умінь та побажань.
Професійна адаптація організовується і здійснюється за рахунок коштів державного бюджету суб’єктами освітньої діяльності, що мають право в установленому законодавством порядку на здійснення адаптації.
Особа для отримання послуг з професійної адаптації звертається до управління соціального захисту населення за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) із заявою в паперовій формі та відповідним пакетом документів.
До заяви додаються:
– копія (сканкопія/фотокопія) індивідуальної програми реабілітації (для осіб з інвалідністю внаслідок війни);
– копія (сканкопія/фотокопія) пільгового посвідчення (засвідчена підписом особи), що підтверджує наявність одного із статусів, або копія документа, що підтверджує належність до категорії осіб, визначених на період військового стану;
– копія (сканкопія/фотокопія) свідоцтва про шлюб, для дітей – свідоцтва про народження (для членів сімей осіб, які звільняються або звільнені з військової служби, з числа ветеранів війни, осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, та членів сімей осіб, визначених на період військового стану).
Професійна адаптація осіб з інвалідністю внаслідок війни організовується згідно з рекомендаціями медико-соціальної експертної комісії, визначеними в індивідуальній програмі реабілітації.
Строк професійного навчання осіб визначається робочими навчальними планами, робочими навчальними та освітніми програмами відповідно до законодавства. У разі організації навчання за робітничими професіями строк не може перевищувати 12 місяців.
Після успішного завершення повного курсу навчання за відповідними робочими навчальними планами та робочими навчальними (освітніми) програмами особи отримують документ державного зразка відповідно до законодавства.
Послуги з професійного навчання надаються особі в порядку черговості. Особа може повторно отримати послугу з професійного навчання, але не раніше ніж через три роки після отримання такої послуги, за умови наявності підтвердженого страхового стажу не менше двох років.
Управління соціального захисту населення
виконавчого комітету Хустської міської ради
Опубліковано: 16.10.2023 753 Переглядів