Хустська міська рада

У Хусті зібралися голови територіальних громад Закарпаття (ФОТО)

Сьогодні, 8 лютого, у приміщенні Хустської міської ради відбувся важливий захід Палати голів ТГ новоутвореної у 2022 році Ради територіальних громад Закарпаття – робоча нарада на тему: “Особливості практичної реалізації координованого стратегічного, просторового і земельного планування розвитку громад в умовах воєнного стану та відновлення України”. До слова, нарада відбулася за участі голів ТГ, або їх профільних заступників, усіх 64-х територіальних громад Закарпаття, а також висококваліфікованих експертів і фахівців. 

Враховуючи виключну важливість питань координованого стратегічного, просторового і земельного планування розвитку територіальних громад Закарпаття у період воєнного стану та відновлення України, появу нових нормативно-правових актів у цій сфері та відновлення фінансування у 2023 році розвитку ТГ з коштів ДФРР та інших джерел фінансування, Закарпатське РВ АМУ ініціювало проведення робочої наради голів ТГ (або профільних заступників) усіх 64-х територіальних громад Закарпаття на тему: “Особливості практичної реалізації координованого стратегічного, просторового і земельного планування розвитку громад в умовах воєнного стану та відновлення України”. На захід запрошено висококваліфікованих експертів і фахівців із зазначеної вище теми.

Стартувала нарада з позивних Гімну та хвилини мовчання, аби вшанувати загиблих на війні. Продовжилась – вітальним словом Хустського міського голови Володимира Кащука та голови Палати голів громад Ради територіальних громад Закарпаття, Ужгородського міського голови Богдана Андріїва. 

Про стан стратегічного планування розвитку територіальних громад Закарпаття станом на лютий 2023 року та передумови і завдання коригування, внесення змін і доповнень та/або розробки стратегій розвитку ТГ в умовах війни доповів експерт зі стратегічного планування всеукраїнської мережі «Регіонет», голова Секретаріату Ради територіальних громад Закарпаття Олег Лукша.

Насамперед доповідач обгрунтував актуальність та невідкладність постановки і вирішення усіма без винятку 64-ми радами ТГ питань координованого стратегічного, просторового і земельного планування розвитку ТГ з огляду на такі важливі чинники і фактори, як: поява (вперше) “Методичних рекомендацій щодо порядку розроблення, затвердження, реалізації, проведення моніторингу та оцінювання реалізацій стратегій  розвитку територіальних громад” (Наказ Мінрегіону від 21.12.2022р.); також відтепер усі розроблювані і затверджувані Стратегії розвитку ТГ (згідно з тими ж чинними “Методичними рекомендаціями…” Мінрегіону) по системам затверджуваних стратегічних і оперативних цілей та завдань мають бути узгоджені і гармонізовані з відповідними системами цілей і завдань чинної Регіональної стратегії розвитку Закарпатської області на період до 2027 року; крім того, уже більше двох років як чинні нормально-правові акти України зобов’язують територіальні громади розробити Комплексний план просторового розвитку ТГ, що становить складну, громіздку і недешеву задачу, яка не лише потребує залучення високофахових організацій і фахівців задля її реалізації, але й має координуватись і узгоджуватись з процесом і результатами стратегічного планування розвитку ТГ, базуватись, у тому числі, на якісній і достовірній інвентаризації земельних ресурсів та даних сформованого містобудівного кадастру на основі технологій геоінформаційних систем (ГІС), бути узгодженим зі Схемою планування території Закарпатської області; що важливо, складне і системне завдання практичної реалізації координованого стратегічного, просторового і земельного планування розвитку громад в умовах війни та відновлення України для його якісної реалізації з очевидністю потребує залучення немалої кількості високофахових експертів і проєктантів, урбаністів і проєктних менеджерів з питань розвитку територій та громад з багаторічним досвідом роботи, відтак визріла ідея утворення нової інституції, яка б об’єднувала на добровільних засадах експертів і фахівців з різних досвідчених розвиткових організацій – Карпатської експертно-аналітичної, консалтингової Асоціації стратегічного регіонального і місцевого розвитку та транскордонного співробітництва «Тетра»; щодо останнього 5-го чинника, то це – очікувані джерела фінансових ресурсів для Планів реалізації стратегій розвитку територіальних громад на період до 2027 року. Наразі ж ситуація з останнім – джерелами фінансових ресурсів для стратегічного розвитку ТГ – безрадісна: на 2022 рік ДФРР не діяв; близько 2 млрд. грн ДФРР на 2023 рік, швидше за все, піде на завершення проєктів, які були розпочаті у ТГ у 2020-2021 рр..

То за які кошти реалізовувати Плани заходів Стратегій?! – Олег Лукша відповів:

“За інсайдерською інформацією найбільш імовірно, що ЄС для України задля реалізації Планів відбудови і Планів відновлення уже у 2023 році запланує щось на зразок «структурних фондів розвитку» – подібно до аналогічних фондів розвитку територій і регіонів ЄС. Доступ до таких «структурних фондів розвитку» буде можливий за наявністю як якісних Стратегій розвитку регіонів і ТГ,так і якісних самих Проєктів. Окрім того, не слід забувати, що для Закарпаття завжди актуальними були, є і будуть Програми транскордонного співробітництва (ТКС), де у переліках заявників завжди є територіальні громади і місцеві ради. Все це додатково підкреслює актуальність і важливість проведення розробок (коригування, доповнення) якісних Стратегій розвитку ТГ з Планами заходів по їх реалізації, бажано також – з портфелем готових проєктів (або принаймні, концепцій проєктів). І знову на допомогу ТГ готові будуть прийти експерти і фахівці різних розвиткових організацій, об’єднані у Карпатську експертно-аналітичну, консалтингову Асоціацію стратегічного регіонального і місцевого розвитку та транскордонного співробітництва «Тетра»,”– наголосив доповідач. 

Доповнила виступ голови Секретаріату Ради територіальних громад Закарпаття Олега Лукші – консультантка з бюджетних питань Закарпатського РВ АМУ Юлія Траньович.

Власне, йшла мова й про систему стратегічних і оперативних цілей Регіональної стратегії розвитку Закарпаття до 2027 року та плановані імовірні зміни (доповнення) до стратегічного розвитку в умовах воєнного стану і відновлення України, а також про особливості розробки комплексних планів просторового розвитку територіальних громад Закарпаття та їх узгодження (гармонізації) зі Схемою планування території Закарпатської області в умовах воєнного стану. Останнє роз’яснив присутнім начальник управління містобудування і архітектури Ужгородської міської ради Олег Боршовський. 

Про особливості діджиталізації управління та інвентаризації земельних ресурсів та просторових даних як стратегічну основу економічного, інфраструктурного і соціального розвитку територіальних громад Закарпаття розповів директор спеціалізованого підприємства «Кайлас» (м.Львів) Роман Балабаник.

Власне, після доповідей у залі тривали дискусії. У ході діалогу (питання-відповідь) присутні зважили всі “за” і “проти” як Регіональної стратегії, так кожної громади краю поокремо.

Насамкінець зустрічі відбулося обговорення і ухвалення підсумкової Резолюції Робочої наради «Якісне стратегічне і просторове планування розвитку територіальних громад – ефективні відновлення та євроінтеграція України і Закарпаття зокрема». А далі й планування наступної зустрічі та обрання її теми. 

 

Пресслужба Хустської міської ради

Опубліковано: 08.02.2023 911 Переглядів
Поділитися

Також може бути цікавим

ІХ Всеукраїнський форум взаємодії та розвитку. Відтепер у новому форматі!
29-30 березня 2023 року відбудеться IX Всеукраїнський форум взаємодії та розвитку, з метою сталої взаємодії громади, медіа, бізнесу та органів виконавчої влади та місцевого самоврядування у соціальному розвитку громад, участі молоді у відновленні України, створенні додаткових можливостей для становлення, розвитку молоді, сприяння ініціативі та активності молодих громадян в усіх сферах життєдіяльності. Цьогорічний форум має тему:… ...
До Міжнародного дня захисту дітей стартує конкурс шкільних малюнків «МОЇ ПРАВА: разом до перемоги»
З нагоди Міжнародного дня захисту дітей у поточному році проводиться XVІ Всеукраїнський конкурс шкільних малюнків «МОЇ ПРАВА: разом до перемоги», який має на меті привернути увагу суспільства до порушень прав дітей, що постраждали від російської збройної агресії проти України. Організатори Конкурсу: Український координаційний центр з підвищення правової освіти населення разом з Українською молодіжною правничою асамблеєю,… ...
Українці, які хочуть отримувати субсидію, повинні оплатити борги за спожиту електроенергію до кінця квітня
Для всіх споживачів, які наразі отримують субсидію на оплату житлово-комунальних послуг, термін її призначення закінчується у квітні поточного року. У травні житлова субсидія буде призначатися на наступний період (до квітня 2024 року), і однією з умов для її призначення є відсутність заборгованості за комунальні послуги, в тому числі за спожиту електроенергію. Відповідне роз’яснення надає Мінсоцполітики.… ...
Відбулося офіційне відкриття оновленого інфекційного відділення КНП “Хустська ЦЛ ім. Віцинського О.П.” (ФОТО, ВІДЕО)
Капітальне оновлення ще одного структурного підрозділу КНП «Хустська ЦЛ ім. Віцинського О.П.», а саме інфекційного відділення – відбулося! Відтак й двері офіційно були відчинені сьогодні, 17 березня. Розраховане ж воно на 30 ліжко-місць та збудоване за типовим проєктом інфекційного стаціонару з дотриманням всіх санітарних та протиепідемічних вимог. Загальна кошторисна вартість об’єкту склала понад 20 млн. грн.. … ...
Хустські міські депутати зібралися на позачергову сесію (ФОТО, ВІДЕО)
На позачерговій сесії Хустської міської ради VІІІ скликання, що відбулася сьогодні, 17 березня, йшлося про виділення коштів, як для забезпечення потреб батальйону територіальної оборони (військова частина А7124), так своєчасної виплати заробітної плати педагогічним працівникам Хустської міської територіальної громади тощо. Відтак обранці розглянули бюджетні питання зокрема.  На порядку денному 6 питань і всі бюджетні, а це… ...
Можливості для розвитку від країн ЄС
Можливості для тих, хто працює у сфері культури: Премія Львова – міста літератури ЮНЕСКО за художній або документальний твір про російсько-українську війну. Дедлайн — 27 березня. Стипендії для українських журналістів та медіа. Дедлайн — 26 березня. EU4Culture: гранти на професійні подорожі. Дедлайн — 27 березня. Перекладацький конкурс імені Сузанни Рот для українських перекладачів з чеської… ...