У Хусті в рамках міжнародної гуманітарної співпраці українці, росіяни та угорці вирішили об’єднати зусилля з метою реконструкції меморіалу часів Першої світової війни
Нещодавно на Західній Україні з робочою поїздкою перебувала делегація Фонду Анатолія Лісіцина. Під час перебування у Закарпатській області відбулася зустріч з керівництвом міста Хуст, у ході якої обговорили питання реконструкції меморіалу часів Першої світової війни, розташованого у місті.
Чотиригранна піраміда заввишки близько 4 метри, викладена із місцевого колотого каменя та увінчана металевим хрестом, розташована біля підніжжя Замкової гори, оточена висадженими по кутах піраміди столітніми липами. На передній частині пам’ятника вмурована лита чавунна плита з датою «1915» – роком масової загибелі російських військовополонених, які утримувались у розташованому неподалік концентраційному таборі.
Цей пам’ятник унікальний тим, що, з дозволу тогочасної місцевої влади, він був споруджений в пам’ять про своїх загиблих товаришів солдатами, які утримувались у австро-угорському полоні.
Роки та байдуже ставлення до меморіалів Першої світової війни не пройшли для памя’тника безслідно: зараз він потребує комплексної реконструкції, а прилегла територія – благоустрою.
З метою об’єднання зусиль з реконструкції меморіалу в залі засідань Хустської міської ради відбулось підписання протоколу про співпрацю та наміри здійснити реконструкцію меморіалу в зв’язку з наближенням 100-річчя Першої світової війни.
Зі сторони України протокол підписав виконуючий обов’язки Хустського міського голови Михайло Рівіс, від імені російської сторони – член Ради Федерації Росії, ініціатор Міжнародного гуманітарного проекту «Пам’ять Вітчизни» Анатолій Лісіцин. Третій примірник підписаного протоколу урочисто передали Єві Пука, керівнику угорської громади міста, яка на зустрічі представляла інтереси благодійного фонду «Крейцарош» (Угорщина), що виявив зацікавленість у спільній реалізації проекту з реконструкції.
У зустрічі та в огляді меморіалу також взяли участь секретар Хустської міської ради Володимир Ерфан, головний архітектор міста Василь Орос, Президент Федерації Скаутів «Галицька Русь», представник Фонду Анатолія Лісіцина в Україні Костянтин Арбатов, керівник Тульского обласного пошукового центру «Искатель» (Росія) Денис Садовніков, помічник члена Ради Федерації Федеральних Зборів Російської Федерації Дмитро Соколов, директор комунального проектного підприємтсва «Архітектура» Тетяна Путрашик.
Підписаний протокол передбачає, що Фонд Анатолія Лісіцина здійснить фінансування розробки проектно-кошторисної документацїі, необхідної для проведення реконструкції меморіалу, після чого за участі всіх зацікавлених структур і організацій відбудеться підписання договору, в якому будуть визначені чіткі терміни виконання робіт, фінансові та інші зобов’язання кожної сторони.
Учасники переговорів у м. Хусті висловили впевненість в успіху розпочатої справи, яка є хорошим прикладом міжнародної гуманітарної співпраці напередодні 100-річчя Великої війни.
Фотогалерея: