Підприємницька діяльність: недопущення помилок при виборі та зміні КВЕД
Іноді підприємці, намагаючись заробити більше, забувають про те, що їх дохід повинен збігатися з тими КВЕД, які вони зазначили при держреєстрації. І навіть якщо підприємець пам’ятає про них, то не враховує те, що про зміни потрібно повідомити не тільки держреєстратора, а й податкову.
Для того щоб не допустити помилок та уникнути відповідальності у такій ситуації, фізична особа – підприємець має вжити наступних кроків.
Так, в першу чергу необхідно визначити діяльність, якою планується займатися, і заздалегідь обрати КВЕД, що відповідає такій діяльності. Після визначення КВЕД потрібно звернутися до держреєстратора з метою визначення змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань (далі – Єдиний державний реєстр) із заявою за формою №11 із зазначенням лише тих КВЕД, які заплановано додати та/або виключити: напроти коду виду економічної діяльності потрібно проставити позначку «х», вказавши таким чином, який КВЕД необхідно включити або виключити. У разі якщо попередні класифікатори актуальні та по ним планується здійснювати діяльність і надалі, то в заяві вони не зазначаються.
Після подання заяви до держреєстратора потрібно подати заяву до контролюючого органу за місцем реєстрації, зазначивши нові види діяльності. Терміни подання заяви у разі зміни видів господарської діяльності: I та II групи – не пізніше 20 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися такі зміни; III та IV групи – разом з податковою декларацією за податковий (звітний) період, у якому відбулися такі зміни.
У разі якщо підприємець отримав дохід від здійснення діяльності, не зазначеної у Єдиному державному реєстрі як підприємницька діяльність, то такий дохід вважається отриманим не як підприємцем, а як фізичною особою.
У такому випадку платник зобов’язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок з таких доходів (пп. 168.2.1 п. 168.2 ст. 168 Податкового кодексу). Ставка податку становить 18 % бази оподаткування.
Крім того, така особа є платником військового збору. Ставка збору становить 1,5 % від об’єкта оподаткування, визначеного п. 163.1 ст. 163 зазначеного Кодексу.
Якщо ж підприємець отримав дохід від здійснення підприємницької діяльності, зазначеної в Єдиному державному реєстрі, але при цьому не зазначеної в реєстрі платників єдиного податку у зв’язку з відсутністю заяви про внесення змін до цього реєстру, то в такому разі платник єдиного податку зобов’язаний перейти на сплату інших податків і зборів, визначених Податковим кодексом, – з першого числа місяця, що настає за податковим (звітним) періодом, у якому здійснювалися такі види діяльності (пп. 7 пп. 298.2.3 п. 298.2 ст. 298 цього Кодексу).
У разі якщо платник у такому випадку самостійно не перейшов на сплату інших податків і зборів, то реєстрацію платником єдиного податку може бути анульовано шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу (п.299.10 ст. 299 Податкового кодексу).
Уразі виявлення відповідним контролюючим органом під час проведення перевірок порушень анулювання реєстрації платника єдиного податку першої – третьої груп проводиться за рішенням такого органу, прийнятим на підставі акта перевірки, з першого числа місяця, що настає за кварталом, у якому допущено порушення. У такому випадку суб’єкт господарювання має право обрати або перейти на спрощену систему оподаткування після закінчення чотирьох послідовних кварталів з моменту прийняття рішення контролюючим органом.
Крім цього, до доходу, отриманого від провадження діяльності, не зазначені у реєстрі платників єдиного податку, віднесених до першої або другої групи, ставка єдиного податку встановлюється у розмірі 15 %.
За матеріалами Хустської ОДПІ
Опубліковано: 29.05.2017 2104 Переглядів