Хустська міська рада

Пам’ятка щодо профілактики грипу та ГРВІ

gryp-1У зв’язку з початком епідемічного сезону грипу та гострих респіраторних інфекцій (ГРІ) 2016-2017 років Хустська районна філія ДУ «Закарпатський Обласний лабораторний центр МОЗ України»  звертає увагу на здійснення заходів щодо профілактики цих захворювань.
Серед інфекційних захворювань, які офіційно реєструються в Україні, грип та гострі респіраторрні вірусні інфекції ( надалі ГРВІ)  в загальній сукупності становлять понад 90%. Щороку практично кожний шостий мешканець України залучається до епідемічного процесу з грипу та ГРВІ. Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, в сезоні 2016 – 2017 років в Україні здебільш циркулюватимуть штами грипу: А/California/7/2009, A/Hong Kong/4801/2014 та B/Brisbane/60/2008. Зазвичай, по всьому світу сезонні епідемії грипу викликають від 3 до 5 мільйонів випадків важкої хвороби та близько від 250 до 500 тисяч випадків смерті, оскільки захворювання, перш за все вражає верхні дихальні шляхи, включаючи ніс, горло, бронхи і дуже швидко поширюється серед населення.
Щорічно епідемічний сезон з грипу триває орієнтовно з вересня – жовтня по березень – квітень. У цей період є найбільший ризик заразитися небезпечним недугом.
Грип – це високо контагіозне вірусне захворювання з можливістю тяжких ускладнень та ризиком смерті. Джерелом інфекції при грипі є хвора людина. Особливо заразна інфікована людина при грипі в розпал  хвороби, в гарячковому стані. Період зараження продовжується в середньому 4-7 днів. Передача інфекції відбувається головним чином повітряно-крапельним шляхом.
Щорічна вакцинація є найефективнішим засобом для захисту організму від вірусів грипу. Вакцина захищає від усіх актуальних штамів грипу, є безпечною і ефективною.
На підставі узагальнених результатів вивчення циркулюючих штамів вірусів грипу ВООЗ рекомендувала для виробників імунобіологічних препаратів включити до складу грипозних вакцин наступні штами вірусів, що вірогідно будуть циркулюватимуть у Північній півкулі в епідсезоні 2016 – 2017 років, в тому числі й на території України:
– А/Каліфорнія/7/2009(H1N1)pdm09-подібний вірус,
– A/Hong Kong /4801/2014 (H3N2) подібнийвірус,
– вірусB/Brisbane/60/2008.
Для чотирьохвалентної вакцини, крім вищевказаних компонентів, рекомендується включити В/Phuket/3073/2013 подібний вірус.
Враховуючи високу мінливість вірусів грипу з урахуванням оновленого складу вірусів, що вірогідно циркулюватимуть на території країни, погіршення соціально-економічної ситуації у новому сезоні можна очікувати збільшення кількості захворілих в Україні до 8 млн. осіб.
Профілактика
Яким би не був штам вірусу, варто запам’ятати і дотримуватися  найголовніших простих правил. Адже грип, як і інші респіраторні віруси передається повітряно-крапельним шляхом і вражає органи дихання. Профілактичні заходи спрямовані насамперед для підвищення резистентності організму до дії збудників грипу, а також інших ГРІ та ГРЗ. Тож прості речі, які рятують життя:
Уникати контактів з хворими
Джерело вірусу – хвора людина. Захворів – залишайся вдома. Нема нічого героїчного у відвідуванні роботи хворим – і сам як слід не працюєш і колег на лікарняне ліжко вкладеш. Лікарі вже кілька років повторюють, що жодних ліків із доведеною профілактичною ефективністю від вірусу грипу не існує. Вітаміни, імуностимулятори, чарівні пігулки – препарати із недоведеною ефективністю.
Чим менше людей, тим менше шансів захворіти
Тому обмеження відвідувань натовпів, у тому числі і відвідування дитячих колективів іноді виправданий захід. Рішення про тимчасові карантинні заходи дозволяють розвести дитячі колективи і уповільнити поширення інфекції. Проте – це не означає, що дитина у цей час має ходити до розважальних центрів, відвідувати кінотеатри, спортивні зали тощо.
Щоб не контактувати із хворими у транспорті – не лінуйтеся пройти зупинку пішки по свіжому повітрю. Так само не варто зайвий раз навідуватися до супермаркетів та торгівельних центрів!
Маски
Використання маски виправдане лише за умови використання її хворою людиною, якщо поряд здорові. Звісно, вірус вона не затримає, але допоможе зупинити крапельки із вірусом. Міняти її необхідно, щойно стане вологою. Використовувати маски на вулиці – взагалі немає сенсу. Віруси не виживають у прохолодному, вологому  повітрі назовні, проте гарно себе почувають у теплих сухих приміщеннях – тому не забувайте їх провітрювати.
Найкраще користуватися стандартними хірургічними масками, що мають вологостійку поверхню та довго залишаються ефективними. Економити чи лінитися вчасно замінити маску немає сенсу — волога маска не діє. Використані маски ні в якому разі не можна розкладати по кишенях чи сумках — їх потрібно відразу викидати в смітник.
Уникайте висихання слизових оболонок носа, постійно закапуйте сольові розчини. Можна приготувати розчин самостійно (1 чайна ложка звичайної солі на 1 л кип’яченої води) або купити в аптеці фізіологічний розчин, або готові сольові розчини для введення в носові ходи.
Правила гігієни
Інфекція потрапляє в організм через рот, ніс та очі, яких Ви час від часу торкаєтесь руками. Тими ж руками Ви тримаєте  гроші чи тримаєтесь за поручні, де кілька годин зберігаються в активному стані віруси і бактерії, що залишились від дотиків рук інших людей. Тому, не торкайтеся без потреби свого обличчя. Часто мийте руки, у період загрози вірусної інфекції часто мийте руки з милом або обробляти їх дезінфікуючим розчином із вмістом спирту (дезінфікуючі спреї, гелі та гігієнічні серветки).
Витирати носа при нежиті необхідно одноразовими серветками, які одразу викидати у смітник. Якщо не маєте хустинки, кашляти або чхати потрібно не в долоню, а в лікоть.  Багаторазові серветки та рушники, особливо у громадських місцях, суттєво підвищують ризик зараження і широкого розповсюдження інфекції. У таких умовах в якості одноразових серветок можна використовувати туалетний папір.
Пам’ятайте ці прості правила  самі  та дітей навчайте!
Регулярно провітрюйте  приміщення  та робіть вологе прибирання — як у помешканні, так і в робочих приміщеннях, щоб не залишати навколо себе живі віруси й бактерії, що можуть залишатися активними впродовж декількох годин після перебування у приміщенні хворої людини.
Дотримуйтесь здорового способу життя, що передбачає повноцінний сон (не менше 7-8 годин на добу). В сезон застуд слід обмежити важкі силові тренування, бо вони знижують імунітет; рекомендована зарядка з обов’язковими елементами дихальної гімнастики.
У харчовий раціон слід включати не менше 50% рослинної їжі в сирому вигляді (капуста кольорова, білокачанна, морква, буряк, часник, цибуля, шпинат, хрін, помідори, яблука, гарбуз, смородина). Необхідно звести до мінімуму споживання рафінованих та термічно оброблених продуктів. У раціоні повинні бути бобові, горіхи, які виконують роль природних імуномодуляторів.
Специфічна профілактика
Зустріч з вірусом без захисних антитіл призводить до хвороби. Антитіла з’являться, якщо раніше вже  перехворіли, або  після  щеплення. Ми неодноразово радили робити його заздалегідь, проте  щепитися не пізно протягом всього періоду епідсезону. Особливо важливою вакцинація є для представників груп ризику, оскільки вона значно збільшує шанси цих людей відвернути смертельні наслідки хвороби.
Довідково: Незначна кількість проведених щеплень забезпечує індивідуальний захист щеплених, проте не створює загальний імунний прошарок серед населення.
Лікування
Боротьба організму з грипом та ГРВІ не вимагає пігулок.  Необхідно не заважати організму з вірусом впоратися. Запам’ятайте, що грип і вірусні інфекції не лікуються антибіотиками. Антибіотики не зменшують, а навіть збільшують ризик ускладнень.
Особи із груп ризику при нездужанні повинні одразу звернутися по допомогу лікаря.
Обов’язково зверніться до лікаря, якщо:

  • помітили виражену тяжкість стану при помірних симптомах ГРВІ;
  • не збивають високу температуру парацетамол та ібупрофен;
  • посилився кашель та знизилася його продуктивність;
  • глибокий вдих призводить до нападу кашлю;
  • відчули погіршення після покращення;
  • відсутнє покращення самопочуття на четвертий день хвороби;
  • тримається підвищена температура тіла на сьомий день хвороби.

Терміново потрібен лікар при:

  • втраті свідомості;
  • судомах;
  • утрудненому диханні, задишці, відчутті нестачі повітря;
  • інтенсивному болю де завгодно;
  • навіть помірному болю в горлі за відсутності нежиті;
  • коли болить голова і хворий блює;
  • набряклості шиї;
  • висипці, яка не зникає при натисканні на неї;
  • температура тіла вище 39° С, яка не починає знижуватися через 30 хвилин після застосування жарознижувальних засобів.

Дотримання цих елементарних правил суттєво підвищує Ваші шанси уникнути небезпечного захворювання та здатне зберегти життя Вам і людям, що знаходяться поруч з Вами.

Хустська районна філія ДУ «ЗОЛЦ МОЗ України».

Опубліковано: 19.10.2016 4991 Переглядів
Поділитися

Також може бути цікавим

Увага! У Хусті сьогодні горітимуть ліхтарі вуличного освітлення
У зв’язку з проведенням планових ремонтних робіт у місті Хуст сьогодні, 29 листопада, буде включення мережі вуличного освітлення у світлу пору доби в центральній частині міста. Просимо з порозумінням віднестися до тимчасових незручностей. ...
Повідомлення про початок процедури прийняття пропозицій та зауважень до містобудівної документації та оприлюднення проєкту документа державного планування під час проведення громадського обговорення
Шановна громадо! На виконання ст. 21 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» Громадське обговорення проектів містобудівної документації на місцевому рівні, інформуємо, що Хустська міська рада розпочинає процедуру прийняття пропозицій та зауважень до містобудівної документації – проекту «Детальний план території з метою визначення планувальної організації просторової композиції і параметрів забудови земельної ділянки в м. Хуст, вул.… ...
Засідання виконавчого комітету Хустської міської ради
Сьогодні, 28 листопада, відбулось засідання виконавчого комітету міської ради, яке провів в.о. Хустського міського голови Василь Губаль. Участь у роботі взяв заступник міського голови Павло Тесличко та керуючий справами виконавчого комітету Ерік Шимоня. Присутні розглянули низку питань щодо забезпечення життєдіяльності громади. Члени виконкому ухвалили рішення, що стосувались управління майна, економіки, архітектури, на чому була зосереджена… ...
У Хустській громаді успішно стартували змагання «Пліч-о-пліч Всеукраїнські шкільні ліги»
Хустська територіальна громада – третя за кількістю команд у Всеукраїнських шкільних лігах на Закарпатті. 107 команд закладів освіти Хустської громади змагатимуться за першість у семи видах спорту в рамках проєкту “Пліч-о-пліч Всеукраїнські шкільні ліги”. Сьогодні, 27 листопада, на базі Хустського багатопрофільного ліцею №1 ім. І. Магули відбулося урочисте відкриття другого етапу змагань, яке проходитиме під… ...
У Хусті встановлено головну ялинку
26 листопада в центрі міста над Тисою встановили головну ялинку. Її для Хуста подарував місцевий підприємець із с. Копашново Микола Васильович Стець. Новорічне дерево росло на подвір’ї його власної ділянки. Не витратили грошей з міського бюджету і на транспортування, за що щиро вдячні місцевому підприємцю. Подяка всім, хто об’єднався заради доброї й корисної справи. Ялинку… ...
Вітання з перемогою: Зразковий хореографічний ансамбль «Хустяночка» – гордість Хустської громади
Розвивати й популяризувати юні таланти та творчі здібності – одне з пріоритетних завдань громади. Більше того, пам’ятати минуле, аби творити майбутнє. Хустська громада пишається Зразковим хореографічним ансамблем «Хустяночка» під керівництвом Заслуженого працівника культури України Ірини Гнепи. Творчий колектив славиться вагомими успіхами й досягненнями, численними перемогами, слава про які звучить далеко за межами України. Своїм співом… ...