Нарахування та строки сплати пені за порушення розрахунків у сфері ЗЕД
Відповідно до частини першої ст. 4 Закону України від 23.09.1994 р. № 185/94-ВР «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» порушення резидентами, крім суб´єктів господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення АТО на період її проведення, строків, передбачених статтями 1 і 2 цього Закону або встановлених нацбанком України згідно із зазначеними статтями, тягне за собою стягнення пені за кожний день прострочення у розмірі 0,3 % суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару) в іноземній валюті, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом Нацбанку України на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару).
Контролюючі органи згідно з частиною п´ятою ст.4 Закону № 185 мають право за наслідками документальних перевірок безпосередньо стягувати з резидентів пеню, передбачену цією статтею.
Підпунктом 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу встановлено, що контролюючий орган зобов´язаний самостійно визначити суму грошових зобов´язань, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов´язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері ЗЕД, є контролюючий орган.
У разі визначення грошового зобов´язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу, платник податків зобов´язаний сплатити нараховану суму грошового зобов´язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення – рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу (п. 57.3 ст. 57 Кодексу).
При цьому згідно з пп. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу грошове зобов´язання платника податків – сума коштів, яку платник повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов´язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв´язку з порушенням ним вимог податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері ЗЕД.
Таким чином, строк сплати нарахованих сум грошових зобов´язань, а саме штрафних (фінансових) санкцій за порушення вимог валютного законодавства та строків розрахунків к сфері ЗЕД, становить 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення – рішення, крім випадку, коли протягом цього строку платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
За матеріалами Хустської ОДПІ
Опубліковано: 03.10.2017 4907 Переглядів