Карпатські буйволи повернулися у “Долину нарцисів”
29 квітня у Карпатському біосферному заповіднику сталася видатна подія – у відому Долину нарцисів після майже сторічної відсутності повернулися не менш відомі карпатські буйволи. Ці тварини ще донедавна були звичайним явищем у місцевих господарствах і вважалися універсальними тваринами. Вони давали цінне молоко, дієтичне м’ясо і широко використовувалися як потужна тягова сила. На жаль, нині вони практично зникли разом із багатьма іншими традиційними для Закарпаття породами свійських тварин.
Повернення буйволів у Долину нарцисів знаменує нову еру, оскільки створює вражаючі перспективи для цієї унікальної території, переконані у Карпатському біосферному заповіднику.
Про німця, що втік від цивілізації на Закарпаття і почав тут розводити буйволів Україна вже чула неодноразово. Це – Мішель Якобі, еколог з німецького міста Кіль, який вже 12-тий рік проживає у карпатських краях. За цей час чоловік вивчив діалектичний говір і знайшов чимало друзів. Розводить чоловік велику рогату худобу зникаючих видів – буйволів, коней гуцульської породи та бурих карпатських корів. Розповідає, буйволи лише на перший погляд здаються грізними тваринами, насправді ж вони дуже розумні і чутливі створіння. Поділяє уподобання Мішеля і його обраниця, в минулому жителька Берліна -Ріке де Фріз. Робота ця, розповідають екологи, не легка. Працювати доводиться по 14 годин на добу. Тварин господарі не вбивають, навпаки, працюють над розширенням популяції карпатських буйволів. З їх молока, яке вирізняється надвисокою жирністю, виготовляють гірський сир і гуслянку – натуральний гуцульський йогурт. Цю продукцію власного виробництва обмінюють на овочі, чи інші продукти, яких у німців немає, або ж продають. За весь час перебування Мішеля в Україні його буйволи жили у Нижньому Селищі, Стеблівці, Сокирниці. А на найближчі кілька місяців – для тварин знайшли нове пасовище: “Долину нарцисів” Карпатського біосферного заповідника. Адже актуальною проблемою на теренах заповідного масиву є заростання лучно-болотних заплавних лук вербою, деревно-чагарниковою рослинністю, що не дає можливості збільшити площу зростання нарцисів вузьколистих. А буйволи тут дуже навіть стануть у пригоді. Директор КБЗ розповідає, ідея оселити цих тварин на заповідній території з’явилася ще у 2010 році. Втілили її в життя вдалося лише через 10 років – 29 квітня, підписавши взаємовигідну безоплатну угоду про співпрацю. Тож відтепер і до осінніх холодів у Долині нарцисів мешкатиме крутороге сімейство: семеро чорних, грізних і водночас таких ласкавих карпатських буйволів. Доглядати за ними будуть Мішель та Ріке, а в часи їх відсутності – контролюватиме електропастух. До того ж, оселившись тут, тварини не лише виконуватимуть роль «природних очисників», а й сприятимуть розвитку туристичної галузі. Адже знайдеться чимало охочих познайомитися із рогатими не тільки в період цвітіння нарцисів, а й задовго після. Чого лише вартує одна світлина із найменшим – буйволятком Ієшуа!
Опубліковано: 04.05.2020 1068 Переглядів