До відома суб’єктів господарювання: заборона куріння
З 11 липня в Україні заборонене куріння трав’яних та тютюнових виробів, кальянів, електронних сигарет у громадських місцях. Про це йдеться у нових нормах антитютюнового законодавства.
«Доведено, що безпечного куріння не існує. А переважна більшість пасивних курців змушені дихати тютюновим димом та вторинними аерозолями проти своєї волі. Як у такому випадку захистити себе та своїх рідних від небезпечних сполук, які курці випускають у повітря?», – зауважують у Центрі громадського здоров’я МОЗ України.
З 11 липня 2022 року Закон України запроваджує додаткові правила щодо захисту бездимного середовища, зокрема заборонено куріння, вживання та використання:
- пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння;
- трав’яних виробів для куріння;
- тютюнових виробів;
- кальянів;
- електронних сигарет.
Куріння електронних пристроїв для нагрівання тютюну стає заборонено на рівні із сигаретами, кальянами та е-сигаретами у визначених Законом громадських місцях.
Перелік місць, де заборонено куріння цих тютюнових та нікотинових виробів:
- у приміщеннях та на території закладів охорони здоров’я
- у приміщеннях та на території спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд та закладів фізичної культури і спорту
- у приміщеннях та на території навчальних закладів
- у приміщеннях закладів ресторанного господарства
- у приміщеннях об’єктів культурного призначення
- у приміщеннях органів державної влади, інших державних установ, органів місцевого самоврядування
- у приміщеннях підприємств, установ та організацій усіх форм власності
- у приміщеннях готелів та аналогічних засобів розміщення громадян
- у приміщеннях гуртожитків
- у приміщеннях аеропортів, крім спеціально відведених для цього місць
- на дитячих майданчиках
- на вокзалах та станціях
- на зупинках громадського транспорту
- у ліфтах і таксофонах
- у місцях загального користування житлових будинків
- у підземних переходах
- у транспорті загального користування, що використовується для перевезення пасажирів, зокрема в таксі.
Відповідальність за порушення
Куріння тютюнових виробів у місцях, де це заборонено, а також в інших місцях, визначених рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради, передбачає накладення штрафу 51–170 грн. У разі повторного протягом року порушення, штраф становить 170–340 грн згідно зі ст. 175–1 КУпАП.
Що робити, якщо вас обкурюють?
- ввічливо звернутися до курця з проханням припинити порушення, якщо безпекова ситуація дозволяє
- звернутися до адміністрації закладу або установи з вимогою припинити порушення
- звернутися до поліції за номером 102.
- скласти скаргу до Держпродспоживслужби на заклад, адміністрація якого створює умови для куріння або іншим чином порушує норми бездимного законодавства.
Нагадаємо, 16 грудня 2021 року Верховна Рада України ухвалила Закон №1978–IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров’я населення від шкідливого впливу тютюну». Норми Закону спрямовані на зменшення привабливості тютюнових виробів, захист від впливу вторинного тютюнового диму, викидів від електронних сигарет та аерозолю тютюнових виробів для нагрівання в публічних приміщеннях тощо.
Пам’ятка:
Довідка
85% тютюнового диму неможливо відчути на запах та побачити. Навіть якщо провітрити накурене приміщення, то небезпечні сполуки нікуди не зникають, адже вони осідають на меблях і стінах і все ще мають токсичний вплив на здоровʼя людей. А вдихання вторинного тютюнового диму є особливо небезпечним для дітей і може спричинити астму, бронхіт, пневмонію чи хвороби серця.
Подібно до сигарет, електронні пристрої для куріння генерують бічні, або вторинні аерозолі — тобто те, що курець видихає в навколишнє середовище. Вторинний аерозоль містить ацетальдегіди та формальдегіди, летючі органічні речовини, нікотин та важкі метали, які мають токсичний вплив на здоровʼя людини. До того ж нікелю і хрому в такому аерозолі більше, ніж у димі від звичайних сигарет.
Опубліковано: 02.08.2022 777 Переглядів