Хустська міська рада

70-річчя заборони Греко-Католицької Церкви та 30-річчя виходу її з підпілля

З цього приводу днями у Хусті відбулось ряд заходів, зокрема відкриття та освячення пам’ятних таблиць отцю-доктору Дмитру Поповичу та іншим сповідникам віри, які встановлені на фасадах Хустської СШ І-ІІІ ст. №1 ім. А. Волошина та ДНЗ №8 «Ялиночка», а також встановлення та освячення пам’ятного каменю на Замковій горі (Соснова поляна) – місці, де після легалізації Греко-Католицької Церкви 26 листопада 1989 року відбулась перша публічна Божественна літургія.

Власне, 2019 рік для Мукачівської греко-католицької єпархії – знаковий. Адже цьогоріч у неї одразу дві значимі історичні події: 70-річчя заборони Греко-Католицької Церкви та 30-та річниця виходу Мукачівської єпархії з підпілля. Таким чином Церква була заборонена під Карпатами протягом сорока років, але вона продовжувала жити в катакомбах. Багато єпископів та священників старалися провадити своїх вірних у підпіллі. Та, незважаючи на жорстокі репресії та переслідування, Церква продовжила своє служіння в умовах суворої таємниці.

Тільки 24 листопада 1989 року влада дозволила реєструвати громади, і саме це стало явним проявом перших ясних променів воскресіння Греко-Католицької Церкви, а зокрема й Мукачівської греко-католицької єпархії.

Після легалізації Греко-Католицької Церкви 26 листопада того ж року на Замковій горі (Соснова поляна) була відслужена перша публічна Божественна Літургія. Очолив її єпископ Іван Маргітич разом із отцями Юрієм та Михайлом Бровдіями, Михайлом Погоріляком та іншими вірниками.

Наразі на цьому місці встановили та освятили пам’ятний камінь. Так, у п’ятницю, 22 листопада цього року, тут зібралося для освячення чимало представників духовенства та вірян, зокрема Хустського деканату. Передувало цьому відкриття та освячення пам’ятних таблиць отцю-доктору Дмитру Поповичу та іншим ісповідникам віри, які встановлені на фасадах Хустської СШ І-ІІІ ст. №1 ім. А. Волошина та ДНЗ №8 «Ялиночка».  До слова, освячення пам’яток відбулося за участі помічного єпископа Кир Ніла.

***

Довідка:

Отець Дмитро Попович (1899 – 1968 рр.) – директор греко-католицького інтернату «Алумнеум» у м.Хуст, член єпископської Консисторії, професор Закону Божого в Хустській гімназії.

Хоч народився Д. Попович на Виноградівщині, а освіту здобув в Угорщині, викладачем релігії працював в Ужгороді, Мукачеві та Хусті. В останньому затримався найдовше. Зокрема з 1924 – 1945 рр.. вчителював у Хустській гімназії (нині ЗОШ №1). Також з 1930 – 1939 рр. він піклувався й про духовні потреби греко-католицьких вірників у державній в’язниці Хуста. А у 1931-му єпископ Петро Гебей призначив його членом єпископської Консисторії. А в 1933—1934 рр. – один із ініціаторів і активний організатор створення й відкриття інтернату греко-католицької єпархії “Алумнеум” в м. Хусті (нині ДНЗ №8 «Ялиночка»). Отець Дмитро очолював керівництво цим закладом аж до його ліквідації й конфіскації владою у 1945 р.. В “Алумнеумі” не без його допомоги були закладені основи духовного життя цілій плеяді ревних священиків Мукачівської єпархії. Вихованцем Дмитра Поповича був і єпископ-мученик Теодор Ромжа, єпископ-ординарій Мукачівської єпархії Іоанн Семедій, єпископи-помічники Йосиф Головач та Іван Маргітич, отець Стефан Січ. Він розвивав у своїх вихованців потребу в духовному і науковому самовдосконаленні, а також керувався нею й сам.

Коли священик не спокусився на пропозицію радянської влади отримати чин у Руській православній церкві, то працівники КДБ 4 лютого 1949 р. його заарештовують. Одночасно і пароха Вознесенської церкви в м. Хуст о. Миколу Русинка взяли під арешт. Судова колегія в кримінальних справах Закарпатського обласного суду засудила о. Дмитра Поповича на 25 років позбавлення волі з поразкою в правах терміном на 5 років і конфіскацією належного йому майна.

Після суду о. Дмитро був відправлений через Львівську тюрму-розподільник у Київську тюрму № 1, так звану “Лук’янівку”. 15 вересня 1949 року звідти його відправили у невідомому напрямку. А через деякий час він опинився в одному із таборів ГУЛАГу м. Тайшет, де до вересня 1950 р. перебував разом із о. Юлієм Бачинським і о. Стефаном Тіводором.

З місць позбавлення волі повернувся додому у Хуст у 1956 році з підірваним здоров’ям. Важким ударом для нього стала смерть єдиного сина Миколи, який помер у 35-річному віці. Батько пережив сина на 3 роки.

Помер 3 жовтня 1968 р. на 69-му році життя і 45-му році свого душпастирства в м. Хуст. Його тлінні останки, згідно із заповітом, поховані поряд із могилою сина Миколи на цвинтарі “Кальварія” в Ужгороді.

***

Отож, історичні події Хустський деканат відзначав два дні поспіль. Відтак після освячень пам’ятних дошок та каменю, ввечері на Преображенській парафії відбувся молебень до священномученика Теодора Ромжі, єпископа Мукачівського, а також була підготована доповідь на тему «Ліквідація, підпілля та легалізація Мукачівської греко-католицької єпархії». На завершення відбувся обхід храму зі свічками. А наступного дня, у суботу, 23 листопада, була відслужена Архієрейська Служба Божа, яку очолив преосвященний владика Мілан Шашік, єпископ Мукачівської греко-католицької єпархії.

Прес-служба Хустської міської ради

Опубліковано: 27.11.2019 4512 Переглядів
Поділитися

Також може бути цікавим

Вітання з нагоди Дня Медика
Шановні працівники галузі охорони здоров’я  Хустської міської територіальної громади! Прийміть у цей день найщиріші вітання з нагоди професійного свята. Ваша праця – це велике служіння на благо людей. Кожен з вас самовіддано охороняє найбільші цінності даровані людям – життя та здоров’я. Дякую вам за невтомну благородну працю, милосердя, відданість своїй професії. Сьогодні ми віддаємо шану… ...
Депутати виділили кошти на утримання закладів соціально-культурної сфери та на утримання доріг
Основна частина коштів спрямована сьогодні на фінансування соціально-культурної сфери: 4 800,4 тис.грн – на утримання закладів освіти, а це: проведення капітальних та поточних ремонтів, протипожежні заходи, придбання обладнання та поточні потреби установ; 925,0 тис. грн – на утримання ДЮСШ, закладів культури та проведення ремонтних робіт у цих установах. Вдалося виділити кошти й на фінансування житлово-комунального… ...
Для потреб ЗСУ – чергова допомога з бюджету Хустської міської ради
Хустська міська територіальна громада продовжує підтримувати військових, які захищають Україну. Відтак сьогодні на засіданні сесії депутати додатково спрямували 250 тис. грн для 128-ї гірсько-штурмової бригади для реалізації Програми щодо покращення матеріально-технічного забезпечення військових частин, закупівлі пікапів і дронів на 2024 рік. З початку цього року з бюджету громади на підтримку обороноздатності країни виділено 5 млн.… ...
Допомога пораненим військовослужбовцям та підтримка родин загиблих
У рамках фінансування Програми соціальної підтримки ветеранів війни, військовослужбовців та членів їхніх сімей на 2024-2025 роки виділено кошти для надання матеріальної допомоги пораненим. Станом на сьогодні всі, хто звертався за допомогою, отримали нашу підтримку. Згідно з цією ж Програмою додатково виділили кошти в сумі 340,0 тис. гривень, чим передбачили надання матеріальної допомоги сім’ям загиблих Героїв… ...
Діти загиблих на війні захисників отримають матеріальну допомогу для підготовки до школи
Щоб підтримати дітей, які втратили батьків на війні, Хустська міська рада розробила програми грошових виплат та інших видів допомоги. На цій сесії депутати прийняли рішення про надання матеріальної допомоги сім’ям загиблих із розрахунку 5 тис. грн на кожну дитину для забезпечення підготовки до нового навчального року. Допомогу отримають 19 дітей шкільного віку із 15 членів… ...
Збільшено розмір преміювання учнів, які склали НМТ на максимальний бал
Сьогодні на засіданні сесії депутати затвердили зміни до бюджету Хустської міської територіальної громади на 2024 рік у частині спрямування надпланових надходжень до загального та спеціального фондів. Також перерозподілили вивільнені призначення за підсумками виконання бюджету за січень-червень поточного року. Згідно з Програмою підтримки обдарованої молоді Хустської МТГ на 2023-2024 роки збільшено розмір преміювання учнів за результатами… ...