Хустська міська рада

Народознавчий музей “Минуле і сучасне нашого краю”

Хустської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №5

Адреса: вул. Львівська, 75
тел. роб.: (03142) 4-41-58, 4-41-59

Керівник музею – Пилип Марія Андріївна, старший вчитель, вчитель вищої категорії


Народознавчий музей Хустської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №5 був створений 16 грудня 2000 року. Задум для його створення зародився вже з перших днів відкриття школи (1988р.) з ініціативи колишнього директора школи Качура Володимира Юрійовича і вчительки української мови та літератури Ком’яті Ганни Степанівни. Весь педагогічний колектив з інтересом відгукнувся на цю ініціативу і почалася пошукова робота зі збору старовинних речей, знарядь праці, образотворчих експонатів, предметів виробництва і побуту, давніх фотографій, документів, рукописів, що дало змогу в 1995 році створити в школі куточок народознавства.

З метою збереження зібраного матеріалу, його систематизації, дирекцією школи у 2000 році було виділено приміщення для створення музею народознавства. Всі експонати музею були класифіковані за розділами:

  • «Народне житло»;
  • «Народний одяг»;
  • «Народна творчість»;
  • «Ремесла».

 

У 2002 році керівником музею було призначено вчителя Пилип Марію Андріївну, яка розкрила свій талант та вміння у залученні учнів школи до вивчення та збереження історико-культурної спадщини народу. Завдяки пошуковій та науково-дослідницькій роботі учнів фонди шкільного музею постійно поповнювалися новими матеріалами, його експозиції систематично поновлювалися.

В приміщенні музею був проведений ремонт, дообладнано інтер’єр хати-світлиці 30-х років початку ХХ сторіччя. Всі експозиції музею естетично оформлені. В музейному фонді знаходяться оригінальні експонати, зібрані членами гуртка народознавства під час пошукової роботи.

У музеї ведеться облік музейних предметів в інвентарній книжці у повному обсязі. Музейні експонати зберігаються в шафах, скринях, стелажах, комодах, на полицях. В приміщенні дотримується відповідна температура і вологість, що вберігає експонати від руйнування.

В музеї систематично проводяться стаціонарні та пересувні виставки, приурочені датам державних і народних свят, виховні години й заходи, родинні свята, екскурсії, уроки-пам’яті, зустрічі з відомими земляками-старожилами та заняття гуртка народознавства.

Традиційним у школі стало проведення тижня народознавства, організатором якого є керівник музею Пилип М.А. В рамках цього тижня проводяться різні виховні загальношкільні заходи, виставки старовинних речей «Із бабусиної скриньки», приготування та виставка-продаж народних закарпатських страв, конкурси на кращу вишивку, писанку, на краще виконання закарпатської пісні, легенди та казки.

Робота музею викликає велику зацікавленість у громадськості міста. На базі шкільного музею проходять міські та обласні семінари, а саме: обласний семінар керівників музеїв, методистів та керівників методичного об’єднання шкільних бібліотек, практичних психологів, міські семінари директорів та їх заступників з навчальної та виховної роботи шкіл міста, вчителів початкового навчання, вчителів географії.

Окрім цього, музей відвідали і спеціалісти управління освіти і науки Закарпатської облдержадміністрації, спеціалісти Закарпатського обласного еколого-натуралістичного центру, почесні гості зі Словакії (м. Сніна), гуртківці Закарпатського центру туризму, краєзнавства, екскурсій і спорту учнівської молоді. Неодноразовим гостем музею був Хустський міський голова Джанда М.М., який високо відзначив роботу шкільного музею народознавства. Всі, без винятку, відвідувачі були приємно вражені пошуковою роботою учнів гуртка під керівництвом Пилип М.А. і закарбували свої схвальні враження у «Книзі відгуків».

Робота музею висвітлюється в засобах масової інформації, зокрема в міськрайонних газетах «Вісник Хустщини» та «Нарцисова долина», а також на телеканалах Регіональної телекомпанії «РТК-Хуст» та обласному ТК «Тиса».

В музеї ведеться книга обліку відвідувачів, екскурсій, масових виховних заходів, книга відгуків, складено план роботи – річний та перспективний.

При музеї працює гурток «Юні музеєзнавці» та секція Етнологія Хустської міської філії МАН. На заняттях гуртка учні дізнаються про минуле нашого краю, життя людей у сиву давнину, їх звичаї та обряди, ведуть пошукову та науково-дослідницьку роботу, беруть участь в обласних конференціях. Так, члени гуртка Дячок А., Попович Е. стали призерами другого етапу Всеукраїнської туристсько-краєзнавчої експедиції «Краса і біль України» за напрямком «Свята спадщина». Вони зібрали цікаві фольклорні матеріали, цикл обрядів, які характерні для Хустщини: «Вечорниці», «Пилипівські запусти – пущання», «Свято Покрови», та інші.

На базі гуртка створено фольклорний колектив школи, який неодноразово брав участь в міських і обласних заходах таких, як: міське свято Миколая, колядницький фестиваль «Вертеп», в обласному дитячо-юнацькому фольклорному фестивалі та інших, метою яких є популяризація українського фольклорного мистецтва, збереження та відтворення кращих традицій, звичаїв та обрядів Закарпаття. Фольклорний колектив школи був відзначений грамотою та цінним подарунком управління освіти і науки Закарпатської облдержадміністрації за активну участь та цінні фольклорні матеріали, що були зібрані під час пошукової та дослідницької роботи гуртка.

Шкільний народознавчий музей відіграє значну роль у роботі школи. Він дає можливість показати минуле нашого краю і сприяє індивідуальній та колективній творчості учнів, залученню учнівської молоді до краєзнавчої, науково-дослідницької, художньо-естетичної роботи, з метою розширення і поглиблення знань про стародавні звичаї і традиції міста, прищеплення любові до рідного краю, до батьків, формування в молоді почуття поваги до людей, соціально-громадського досвіду на прикладах історії, традиціях та звичаях закарпатського народу, сприяння відродженню та формування у молодого покоління національної свідомості, забезпеченню духовної єдності поколінь.

За вагомий внесок у справу виховання учнівської молоді, примноження надбань національної культури, збереження історичної спадщини українського народу та музейного фонду України, пропагування пам’яток історії, культури і природи «Народознавчому музею» Хустської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №5 наказом Міністерства освіти і науки України від 25.07.2008 року №687 присвоєно почесне звання «Зразковий музей».

 

 

Фотогалерея:


Поділитися