Хустська міська рада

“Музей історії школи”

Хустської спеціалізованої школи IIII ступенів №1 імені Августина Волошина

Адреса: вул. Карпатської України, 16

тел. роб.: (03142) 4-31-16, 4-45-27

Керівник музею – Алексик Олена Юріївна, вчитель вищої категорії

Музей історії школи відкрито 20 вересня 2007 року. Ідея його створення виникла давно, проте довгий час у школі не було вільних приміщень. Інтерес до історії школи та ідеї створення музею збільшувався під час підготовки до святкування чергових річниць проголошення незалежності Карпатської України, адже Сойм Карпатської України відбувся в приміщенні школи, та річниць подій з історії рідного краю. Задовго до створення музею учні школи виступали на різних обласних науково-практичних конференціях з роботами з історії школи, зокрема у 2005 році Вікторія Королькова представила роботу «Історія Хустської гімназії в роки Другої світової війни (1939-1945 рр.)», у 2006 році Олена Гуріна представила результат пошукової роботи «Історія Хустської гімназії (1921-1945 рр.)», у 2007 році Вікторія Галамбіца захистила доповнену новими матеріалами роботу з історії школи. Восени 2006 року школа відзначала своє 85-тиріччя і до цієї дати було зібрано велику кількість матеріалів з її історії. З метою збереження зібраного матеріалу, його систематизації, педагогічним колективом школи прийнято рішення про створення музею історії школи.

З початку роботи фонди музею постійно поповнюються, на основі вивчення окремих документів учні пишуть свої перші дослідницькі роботи. У 2009 році призером обласного етапу учнівської пошуково-дослідницької акції «Краса та біль України» стала робота «Історія рідної школи (дослідження матеріалів)», яку виконав учень 9-го класу Андрій Рішко. Наступного року в іншій історико-географічній акції «Історія міст і сіл України» робота учениці 8-го класу Алексик Ірини «Хуст. Загадкова історія» теж була відзначена як одна з найкращих робіт переможців обласного етапу.

Музей тільки розпочав свою роботу, проводяться екскурсії для учнів школи як теперішніх, так і колишніх, для батьків та гостей міста. Продовжується поповнення зібрання музею, основний фонд якого складається з близько 300 експонатів. Особливо багато серед них фотографій з історії школи й міста різних років. Збереглися наочні посібники як періоду існування гімназії, так і перших років радянської влади. Серед експонатів музею є унікальні на даний час експонати, серед яких підручники 20-30-их років XX ст., наочні посібники з біології 1906 року видання з печатками гімназії, шкільні терези для занять з хімії, колекція гірських порід, меблі чеського періоду, учнівські зошити за 1938-1939 рр., атестати про закінчення школи різних років, шкільні документи 40-50-х років. У музеї також зберігається багато матеріалів, присвячених подіям періоду Карпатської України, а також про життя та діяльність Августина Волошина.

Чому саме музей історії школи? А тому, що ЗОШ №1 м. Хуста була утворена у 1945 році на базі Хустської гімназії, яка в свою чергу почала своє існування в жовтні 1921 року, як єдиний навчальний заклад східної частини Закарпаття (тоді Підкарпатської Русі), в якому можна було отримати середню освіту. Саме тут, свого часу, за партою отримували знання письменники: Дмитро Вакаров, Олександр Сливка, Іван Чендей, Юрій Шкробинець, історики: Михайло Троян, Василь Худанич, єпископи греко-католицької церкви: Теодор Ромжа, Іван Семедій, Іван Маргітич, науковці, художники, громадські діячі.

У будівлі школи відбувалися визначні події з історії нашого краю.

 

Сьогодні експозиція музею складається з таких розділів:

  • «Історія Хустської гімназії 1921-1945 років», де розглядаються умови в яких починала свою діяльність Хустська гімназія, знаходяться фотографії міста 20-30-х років, списки учнів перших років роботи, фото випускників 1941, 1942, 1944 років, учнівські підручники, зошити, словник та інші матеріали.

 

  • «Події Карпатської України 1938-1939 років». Цей розділ умовно поділено на дві частини. Перша присвячена подіям того часу, а інша – це матеріали про діячів Карпатської України, зокрема про делегатів Сойму, засідання якого проходили в приміщенні школи.

 

  • «Життя та діяльність Августина Волошина», в якому розповідається про життя Президента Карпатської України, зібрана література про нього, а також сучасні фотографії місць, пов’язаних з його іменем не тільки як політика, але і як науковця, священика іпросто людини.

 

  • «Нашого цвіту по всьому світу», де можна знайти відомості про письменників, науковців, громадських діячів, які вчилися і працювали в школі.

 

  • «Школа сьогодні», де розкриваються сторінки звичайного життя школи, традицій, які живуть протягом багатьох років. Зокрема, традиційні свята мови, як української, так і іноземних мов, адже протягом 40 років у школі поглиблено вивчали французьку мову, а сьогодні учні школи вивчають дві іноземні мови. Також у цьому розділі знаходяться фото спортивних вечорів, днів туриста, екскурсійних поїздок учнів школи. Розповідається в ньому і про приїзд Президента України Віктора Ющенка, який відкрив пам’ятник Августину Волошину на першому поверсі школи у березні 2009 року, під час святкування 70-річчя проголошення незалежності Карпатської України. Окрема експозиція цього розділу – «Переможці обласних та учасники Всеукраїнських олімпіад».

  • «Куточок бойової слави» – це матеріали учнів, зібрані протягом останніх років, які розкривають події Другої світової війни. Багато матеріалів розповідають про життя Дмитра Вакарова, поета-антифашиста, який вчився у школі, а також про учасників розвід-групи «Закарпатці», до якої входило близько десятка учнів школи. До 1939 року учнем гімназії був і Степан Вайда, один із двох Героїв Радянського Союзу, родом із Закарпаття, а також герой Чехословаччини (наразі матеріали про його життя збираються).

 

  • «Школа за радянських часів». У цьому розділі зберігаються документи перших повоєнних років, фото випускників школи, свідоцтва про закінчення, матеріали про вчителів, які працювали в школі та багато інших відомостей.

В процесі роботи зі збору цікавих історичних матеріалів, яка продовжується, відкриваються нові факти та нові імена.

На базі музею проводяться відкриті навчальні заходи з історії рідного краю, з історії розвитку освіти, літератури Закарпаття. Тут учні працюють екскурсоводами, розповідаючи гостям школи про події та людей, життя яких об’єднала школа.

Музей історії школи допомагає навчанню та вихованню молодого покоління, вчить толерантності та поваги до минулого, розумінню значення освіти в житті кожної людини.

Будівля сучасної Хустської спеціалізованої школи I-III ступенів №1 імені Августина Волошина складає невід’ємну частину архітектурного комплексу «Чеського містечка», побудованого у 20-30-х роках XX століття. Спочатку навчальні корпуси гімназії знаходилися у різних частинах міста. Батьки, колектив викладачів гімназії звернулися до президента Чехословаччини Томаша Масарика з листом, де просили посприяти будівництву нового спеціалізованого приміщення, мотивуючи, що лише за таких умов можна гарантувати належний рівень знань. Нове приміщення будувалося протягом 1932-1934 років. За парти в нинішньому приміщенні школи учні сіли 17 листопада 1934 року. З того часу і по сьогодні – це навчальний заклад, де здобуло освіту не одне покоління хустян.

Наприкінці 30-х років минулого століття Закарпаття переживає складні часи. У цей час Хуст стає столицею нашого краю, сюди переїжджає уряд на чолі з Августином Волошином. Не вистачає приміщень і школа стає місцем, де перебували «уряди» нової влади. Саме так записано у щорічнику, який видавався у школі в кінці кожного навчального року і де підбивалися його підсумки.

15 березня 1939 року в спортивній залі гімназії проходять засідання Сойму Карпатської України, де приймаються рішення про майбутнє рідного краю.

Меморіальна таблиця на стіні школи засвідчує про видатні сторінки історії нашого краю.

При музеї дії «Школа самонавчання». На цій світлині учениця 10-го класу Цугорка Вікторія показує на які експонати слід звертати більше уваги під час екскурсії, що більше цікавить учнів. Її уважно слухають учениці 8-го класу, які вже через кілька днів будуть самостійно проводити екскурсії шкільним музеєм.

Учні-екскурсоводи проводять як групові так й індивідуальні екскурсії. Для всіх цікаві фото рідного міста першої половини XX століття, підручники, за якими вчилися їхні бабусі та батьки. Дивують учнів оцінки угорського періоду існування гімназії, коли найвищою оцінкою була жирна одиниця, а плата за навчання в школі залежала від успішності учнів. Відмінники не тільки звільнялися від неї, а навіть отримували стипендію.

Під час ремонтних робіт у спортивній залі школи було знайдено зошит учениці 4-го класу гімназії 1938-1939 навчального року.

У записах, зроблених у лютому і у квітні 1939 року видно, як змінюється мова викладання. Записи на початку зошита ведуться українською мовою, з використанням місцевих діалектів, а вже з квітня – російською мовою. Якщо співставити події березня 1939 року, коли з дня на день переносилося засідання Сойму, то видно, що навчання в школі проводилося з перервами, а вже після 15 березня відбулася заміна багатьох викладачів гімназії на більш лояльних до угорської влади, і сторінки учнівського зошита, що дивом зберігся до наших днів, лише підтверджують історичні факти.

Екскурсія про історію школи для гостей міста

Керівник музею Алексик Олена Юріївна та завуч школи по виховній роботі Тегза Олеся Онуфріївна біля бюста Августину Волошину на першому поверсі школи.


Саме тут, біля пам’ятника Президенту Карпатської України, який у березні 2009 року відкрив Президенту України Віктор Ющенко, починаються екскурсії з історії школи.



Екскурсія для студентів III курсу філологічного факультету Ужгородського національного університету.

Куратором курсу є родичка відомого вченого-філолога Кирила Галаса, який закінчив Хустську гімназію у 1941 році.

Учні-гуртківці працюють над оформленням стендів до 70-ї річниці Карпатської України і знайомляться з новими експонатами

 

Люблять працювати в музеї вчителі історії та літератури Волощук Ганна Юріївна та Алексик Олена Юріївна. Вони розповідають учням про події Карпатської України.

 

Вчитель історії та правознавства Попович Н.М. розповідає учням про події Карпатської України.

Директор школи Кучернюк Петро Миколайович

Кожного року, особливо в березні, музей відвідує багато учнів нашої школи і шкіл міста й району. Серед гостей, які відвідали музей – студенти філфаку УжНУ, разом з академнаставником Галас А.М., чиї родичі навчалися в Хустській гімназії.

Щоразу колишній учень гімназії Михайло Копинець, який зараз проживає у США, як приїздить на батьківщину, то обов’язково навідується до школи, яку закінчив у далекому 1942 році. Постійними і добрими гостями музею є учні ужгородських шкіл, які відвідують Хуст за сприяння Закарпатського центру туризму, краєзнавства, екскурсій і спорту учнівської молоді, гості з областей України та близького зарубіжжя, які беруть участь у святкуванні чергових річниць Карпатської України.

Музей історії школи допомагає навчанню та вихованню молодого покоління, вчить толерантності та повазі до минулого, розумінню значення освіти в житті кожної людини.

 

 

Фотогалерея:


Поділитися