Хустська міська рада

Меморіальна таблиця Богдану Ващишину, вмонтована в будівлю по вул. А. Волошина, 60

«ШЛЯХАМИ ДОЛІ – В БОРОТЬБІ ЗА ВОЛЮ»

Ці слова викарбувані на меморіальній таблиці, встановленій цих жовтневих днів, справжньому поборнику за незалежність рідної землі Богдану Ващишину, уродженцю міста над Тисою.

14 жовтня 2012 року, в свято Покрова Пресвятої Богородиці, урочисто і святково відкривали меморіальну дошку Богдану Ващишину його побратими у боротьбі за волю України, його нащадки та представники міської влади.

У пам’ять про себе ця людина залишила тільки добрі і щирі спогади. Він навічно прославив своє ім’я  на теренах краю, як мужній борець за незалежність своєї землі. У боротьбі за правду, справедливість і свободу, він ніколи не йшов на жодні компроміси. Слово в нього ніколи не розходилось з ділом, він жодного разу не зрадив своїм ідеалам, він твердо вірив, що Україна стане незалежною. Він боровся за її свободу, але за це – віддав свою. Понад вісім років «відсидів» у політичних таборах. Та це не зламало його духу, а навпаки ще більше загартувало його любов до України. Такими словами були сповнені виступи, присутніх на урочистому відкритті, голови Хустського міськрайонного товариства політв’язнів та репресованих Юрія Деяка та секретаря Хустської міської ради Володимира Ерфана.

Все своє життя Богдан Ващишин був палким патріотом України, як власне, і його батько Ілько Ващишин, якого в березні 1939 року, у дні змагань за незалежність Карпато-Української держави, було закатовано у тюрмах окупантів. Тож і цілком закономірно, що син відомого українця не відступить від ідеалів свого батька. І це він довів своєю самовідданою боротьбою. Незважаючи на переслідування, образи і гоніння він твердо йшов до омріяної мети. А з проголошенням незалежності України, Богдан Ващишин активно влився у громадське життя міста: він активний учасник заходів, спрямованих на зміцнення цієї незалежності, на примноження здобутків самостійної України. Дванадцять років він очолював координаційну раду Хустського міськрайонного товариства політв’язнів та репресованих, тим самим гуртуючи навколо себе справжніх патріотів рідної землі. За усі ці заслуги у 2003 році Богдану Ващишину було присвоєно звання «Почесний громадянин міста Хуст».

Його ім’я назавжди вписано в історію нашого міста, його ім’ям названо одну із міських вулиць, а цьогоріч вдячні нащадки увічнили пам’ять поборника за Україну, в білому камені з таким текстом:

 

«В ЦЬОМУ БУДИНКУ З 1930 ПО 2005 РОКИ ЖИВ І ПРАЦЮВАВ ПОЧЕСНИЙ ГРОМАДЯНИН МІСТА ХУСТ, УЧАСНИК НАЦІОНАЛЬНО-ВИЗВОЛЬНОЇ БОРОТЬБИ ЗА НЕЗАЛЕЖНІСТЬ УКРАЇНИ, ПОЛІТВ’ЯЗЕНЬ СТАЛІНСЬКИХ ТАБОРІВ БОГДАН ВАЩИШИН.

1930 – 2005».

 

Меморіальну таблицю – роботу знаного в Закарпатті скульптора Михайла Беленя, встановили на фасаді будинку по вул. А. Волошина №60, де жив Богдан Ількович Ващишин. Ініціатором встановлення меморіальної дошки був його товариш, а нині голова Хустського міськрайонного товариства політв’язнів та репресованих Юрій Деяк.

За доброю традицією, місцевий священик о. Степан Самборський освятив пам’ятний знак. Після чого – покладання квітів, як вияв шани до того, хто відстоював незалежність рідної землі.

Поділитися