Нові тарифи на газ, тепло і світло. Як отримати субсидію?
З метою соціального захисту громадян в цих умовах, постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2015 року, суттєво спрощено порядок надання житлових субсидій з 1 травня 2015 року.
Якою буде процедура надання житлових субсидій? На актуальні запитання відповідає начальник управління соціального захисту населення виконавчого комітету Хустської міської ради Марина Елек.
– Марино Павлівно, на які зміни очікувати в порядку призначення субсидій з 1 травня 2015 року?
– З цієї дати для призначення субсидій достатньо буде представити всього два документи – заяву та декларацію про доходи та витрати, до того ж за спрощеною формою.
Громадянам надається право самостійно декларувати свої доходи. При цьому перевірка достовірності поданих даних здійснюватиметься державними соціальними інспекторами управління соцзахисту населення вже після призначення субсидії.
При визначенні сукупного доходу враховується заробітна плата без урахування податку на доходи фізичних осіб.
За новим порядком право на отримання субсидії матимуть особи, які не зареєстровані в житловому приміщенні, але орендують житло і сплачують вартість житлово-комунальних послуг на підставі письмового договору оренди.
Скасовуються всі обмеження щодо майнового стану осіб, які звертаються за призначенням субсидії (крім купівлі майна або оплати послуг протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії на суму 50 тис.грн.) :
– наявність у власності двох житлових приміщень;
– наявність у власності двох автомобілів;
– здача в найм житлового приміщення.
Субсидія призначатиметься на 12 місяців, а не лише в опалювальний період, як це було раніше.
Після закінчення терміну отримання субсидії, розрахунок субсидії на наступний період, при відсутності змін, буде здійснено автоматично.
Однак, у разі змін, які можуть вплинути на отримання субсидії, заявник повинен в місячний термін повідомити про них органи соціального захисту населення. Якщо подано неповні чи недостовірні відомості про доходи та витрати, в призначенні субсидії може бути відмовлено або її надання буде припинено. У такому випадку заявник повинен повернути надміру виплачену суму у подвійному розмірі.
– Хто має право на призначення субсидій?
– Право на отримання житлових субсидій мають домогосподарства, у яких витрати на оплату житлово-комунальних послуг, виходячи із соціальної норми житла та соціальних нормативів користування послугами, перевищують розмір визначеного обов’язкового платежу.
Субсидія призначається одному із членів домогосподарства, який зареєстрований у житловому приміщенні і на якого відкрито особовий рахунок на оплату житлово-комунальних послуг або особі, яка не зареєстрована, але фактично проживає у житловому приміщенні(будинку) на підставі договору, найму (оренди) житла, і на яку відкрито особові рахунки із сплати житлово-комунальних послуг.
В окремих випадках на підставі рішень комісій райдержадміністрацій та міськвиконкомів та актів обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства субсидія може призначатися іншій особі, зареєстрованій в житловому приміщенні, а також індивідуальним забудовникам, будинки яких не прийняті в експлуатацію, але які сплачують вартість одержуваних житлово-комунальних послуг.
– Марино Павлівно, а який порядок звернення за призначенням субсидій?
– 3 питання призначення житлової субсидії необхідно звернутися управління соціального захисту населення, у відділ державних соціальних допомог (каб. №11), або надіслати їх поштою. Але краще, як наголошує начальник управління соціального захисту, звертатися безпосередньо до спеціалістів міського управління соціального захисту населення.
Кожне домогосподарство до 15 квітня та протягом жовтня 2015 року отримає спрощені форми заяви, декларації та інструкції щодо порядку їх заповнення, а також текст повідомлення до споживача, де буде вказана адреса, куди вона має повернути ці, вже заповнені документи.
Рішення щодо призначення субсидії приймається у 10-ти денний термін після подання заяви та необхідних відомостей.
У разі подання документів у неповному обсязі субсидія призначається за умови надходження протягом місяця з дня подання (відправлення) заяви та усіх необхідних документів.
Після закінчення терміну отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення здійснюватимуть розрахунок субсидії на наступний період автоматично.
– Як визначатиметься розмір субсидій?
– Розмір субсидії визначається як різниця між розміром плати за житлово-комунальні послуги і розміром обов’язкової частки платежу. До речі, на сайті Міністерства соціальної політики є калькулятор, скориставшись яким можна визначити розмір субсидії, що можуть призначити.
Можна й самому вирахувати розмір субсидії за такою схемою: середньомісячний дохід родини (визначений шляхом ділення доходу усіх членів в сім`ї за попередній календарний рік на 12) ділиться на кількість осіб (зареєстрованих) – визначається середньодушовий дохід, який ділиться на прожитковий мінімум для однієї особи (зараз це 1176). Одержаний результат ділиться на 2 і множиться на 15%. Виходить відсоток обов’язкової частки платежу, який множиться на середньодушовий дохід, і тим самим визначається грошовий еквівалент обов’язкової частки платежу (на одну особу). Ця сума множиться на кількість членів сім`ї, яким призначається субсидія. Вона і є обов’язковою часткою платежу, що повинна сплачуватися щомісяця. В іншому разі виплата субсидій припиняється.
– Коли субсидія не призначається?
– Якщо будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії здійснив купівлю земельної ділянки, квартири, автомобіля, транспортного засобу, будівельних матеріалів чи інших товарів довгострокового вжитку або оплатив послуги з будівництва, ремонту автомобіля, квартири (крім житлово-комунальних послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування послугами та медичних послуг) на суму, яка на дату купівлі перевищує 50 тис.грн.
Якщо під час вибіркового обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства державним соціальним інспектором з’ясовано, що будь-хто із складу зареєстрованих у житловому приміщенні осіб, що фактично проживають, яким нараховується плата за житлово – комунальні послуги, має додаткові джерела для існування, не зазначені у декларації про доходи та майно (здає у найм чи оренду) житлове приміщення або його частину; працює без оформлення трудових відносин у встановленому порядку; отримує дохід від утримання худоби, птиці, інших тварин, дохід від народних промислів, використання наявної сільськогосподарської техніки, вантажної машини, мікроавтобуса тощо).
Однак, виходячи з конкретних обставин за наявності акту обстеження матеріально-побутових умов, профільною комісією може бути прийнято рішення про призначення субсидії в порядку виключення.
– Марино Павлівно, які доходи враховуватимуться під час призначення субсидій?
– До доходів враховуватимуться: заробітна плата, пенсія, допомога (крім її частини, виплата якої здійснюється одноразово, зокрема, при народженні дитини, при усиновлені дитини), стипендія, грошове забезпечення, аліменти, виплати відповідно до умов цивільно-правового договору, доходи від підприємницької діяльності, здачі майна в оренду, від продажу майна та немайнових прав, сільськогосподарської продукції, дивіденди, проценти від розміщення депозитів, тощо.
– В яких випадках може бути припинено надання раніше призначеної субсидії?
– За поданням організацій – надавачів послуг якщо:
– змінився власник особового рахунку;
– особа, якій призначено субсидію не сплачує обов’язкову частку платежу.
Якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи та майновий стан, що вплинули на призначення субсидії та її розмір.
У разі смерті одинокої особи.
У разі переїзду сім`ї.
– Чи варто громадянам, яким призначено субсидію на житлово-комунальні послуги, економити використання енергоносіїв?
– Так, варто тому, що сума субсидії, яку перераховано на рахунки підприємств – надавачів послуг і яка не використана домогосподарством внаслідок економії споживання послуг, зараховуватиметься підприємством – надавачем послуг не тільки як оплата обов’язкової частки платежу домогосподарства, а й в рахунок майбутніх платежів. Раджу всім скористатися можливістю перевірити своє право на отримання субсидії.
Також може бути цікавим





