Ювілей непересічної людини – Томашу Івановичу Орбану – 80!
Дні, насичені життєвими турботами і клопотами, а ще робочими буднями, спливають неймовірно швидко. Незчувся знаний у краї хустянин Томаш Іванович Орбан, як залишилися за плечима вісімдесят літ. Гарні то були часи, бо є що пригадати, про що розповісти. Наш герой – неординарна людина. Без його імені не можна нині говорити про освіту, він більше півстоліття свого життя віддав саме їй, він близько тридцяти років очолював Хустський районний відділ народної освіти. І саме Томаш Іванович був серед тих, хто організовував цю галузь у нашому краї, саме його вважають своїм учителем і наставником десятки відомих нині сівачів доброго, розумного і вічного.
Народився ювіляр 8 квітня 1933 року у селі Пістрялово, що на Мукачівщині, у простій селянській родині. Початкову освіту здобував у рідному селі, середню – у місті Мукачеві. Згодом продовжив навчання на історичному факультеті УжДУ, який закінчив у 1957 році. Трудову діяльність розпочав учителем історії у Вишківській середній школі. З 1959 року працює на різних керівних посадах в освітніх закладах Хустщини. У 1964 році Томаш Іванович Орбан очолює Хустський районний відділ народної освіти, і саме у цей період на теренах краю активними темпами іде будівництво навчальних закладів. Побудовано більше півтора десятка типових шкіл, починають свою діяльність Горінчівський та Хустський міжшкільний навчально-виробничі комбінати, у кожному селі працює дошкільний навчальний заклад. Не залишаються поза увагою і питання активізації навчально-виховної роботи, відкриваються численні гуртки та позашкільні центри. На посаді завідувача відділу освіти Томаш Іванович працював до виходу на пенсію в липні 1995 року. Понад десять років очолював Хустську філію навчально-консультаційний центр Дрогобицького Державного педагогічного університету.
Він і сьогодні не перестає дивувати. У свої 80 живе активним творчим життям, він у курсі усіх політичних, педагогічних, і звичайно, місцевих новин. Він великий патріот рідного міста. Його педагогічна та громадська діяльність одержала високу оцінку. Підтвердженням численні нагороди та відзнаки, серед яких – «Відмінник народної освіти УРСР», «Отличник просвещения СССР», Почесна Грамота Президії Верховної Ради УРСР, орден Трудового Червоного Прапора, а в 1993 році Томашу Івановичу Орбану присвоєно високе педагогічне звання «Заслужений працівник освіти України», нагороджений ювіляр і відзнакою Закарпатської обласної ради «За розвиток регіону». А ще він Почесний громадянин міста Хуст та селища Вишково.
Ювіляр має гарну родину. Найбільша заслуга в цьому дружини Марії Михайлівни, з якою виховали двох дітей, а тепер тішаться з онуків та правнука. Уся ця дружна родина збереться цими днями у ювіляра, аби привітати найкращу рідну людину з його багатими літами. Линуть в ці дні слова вітань і від колег, і від друзів, і від представників влади, зокрема Хустського міського голови Володимира Кащука: «Шановний ювіляре, Вам є чим пишатися. Ви не змарнували життя на дрібниці і на всіх життєвих дорогах прагнули бути професіоналом, турботливим та чуйним до людей, керівником, який завжди готовий допомагати. Відрадно що й нині, з огляду на пройдений шлях, про Вас говорять так само. Нехай так буде і надалі. Доброго здоров’я Вам, з роси і води, шановний ювіляре».