Нове в процедурі відчуження та реєстрації транспортних засобів
3 грудня 2012 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення оподаткування за відчуженні транспортних засобів». Він покликаний спростити процедури відчуження та реєстрації транспортних засобів, а в деяких випадках і здешевити їх.
Насамперед треба сказати, що Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення оподаткування за відчуження транспортних засобів» передбачає внесення змін у Податковий кодекс України, Закон України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування», Декрету Кабінету Міністрів «Про державне мито».
Визначення ціни продажу
Якщо раніше під час продажу будь-якого транспортного засобу дохід визначався, виходячи з ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу, але не нижче оціночної вартості, то тепер за продажу (або обміну) легкового автомобіля, мотоцикла або мопеда дохід, за вибором платника податку, може визначатися або за його оцінною вартістю, або за середньо ринковою вартістю транспортного засобу.
При цьому середню ринкову вартість легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів визначає щокварталу центральний орган виконавчої влади, який забезпечує формування державної політики у галузі економічного розвитку (Мінекономрозвитку) у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (для кожної марки, моделі транспортного засобу з урахуванням пробігу, року випуску, на підставі аналізу фактичних цін продажу відповідних транспортних засобів), і оприлюднює на офіційному веб-сайті цього органу в режимі вільного доступу до 10 числа місяця, наступного за звітним кварталом.
Нотаріус засвідчує відповідний договір продажу або обміну легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів за наявності документа про сплату до бюджету податку, нарахованого за ціною, зазначеною в договорі, але не нижче від ринкової вартості. Якщо за продажу ТЗ проводять його оцінку, згідно з законом, нотаріус засвідчує договір за наявності документа про сплату до бюджету податку, нарахованого за оцінної вартості, та документа про оцінку транспортного засобу.
Щокварталу нотаріус подає до органу державної податкової служби за місцем розташування нотаріальної контори інформацію про засвідчені договори купівлі-продажу (міни), про вартість кожного договору та суму сплаченого податку.
А вартість легкових автомобілів, мотоциклів і мопедів, отриманих у спадщину чи як дарунок, як і раніше, визначатиметься за актом оцінки.
Ці зміни набули чинності 1 січня 2013 року.
Розмір ПДФО за продажу
Як виняток, дохід, отриманий від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року одного з об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля і (або) мотоцикла, і (або) мопеда, не підлягає оподаткуванню. Раніше в цьому випадку сплачувався податок у розмірі 1%.
Дохід, отриманий від продажу або обміну протягом звітного (податкового) року двох і більше об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля, мотоцикла, мопеда, підлягає оподаткуванню за ставкою 5% від його вартості.
Відповідні зміни в ПКУ також набрали сили 1 січня 2013 року.
Пенсійний збір
Найочікуванішими для автолюбителів стали зміни щодо сплати пенсійного збору за реєстрації транспортного засобу. З 3 грудня 2012 року пенсійний збір стягується лише за першої реєстрації транспортного засобу.
Сам розмір пенсійного збору з першої реєстрації транспортного засобу тепер залежить від його вартості і становить:
3% — якщо об’єкт оподаткування не перевищує 165 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня звітного року;
4% — якщо об’єкт оподаткування перевищує 165, але не перевищує 290 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня звітного року;
5% — якщо об’єкт оподаткування перевищує 290 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня звітного року.
Держмито
Найбільше зазнав змін розмір державного мита, що стягують за посвідчення договорів відчуження транспортних засобів, інших самохідних машин і механізмів.
З 3 грудня 2012 року розмір держмита під час продажу транспортного засобу дітям, подружжю або батьку становитиме лише 1 неоподатковуваний мінімум доходів громадян (17 грн) замість 1% від ціни договору, як раніше. При відчуженні ТЗ іншим особам держмито стягують у розмірі 5 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (85 грн), а не 5% від ціни договору, як було раніше.
Заступник начальника
Хустської ОДПІ
М.Д.Мондич
Опубліковано: 10.01.2013 1213 Переглядів