Хустська міська рада

У Хусті зібралися голови територіальних громад Закарпаття (ФОТО)

Сьогодні, 8 лютого, у приміщенні Хустської міської ради відбувся важливий захід Палати голів ТГ новоутвореної у 2022 році Ради територіальних громад Закарпаття – робоча нарада на тему: “Особливості практичної реалізації координованого стратегічного, просторового і земельного планування розвитку громад в умовах воєнного стану та відновлення України”. До слова, нарада відбулася за участі голів ТГ, або їх профільних заступників, усіх 64-х територіальних громад Закарпаття, а також висококваліфікованих експертів і фахівців. 

Враховуючи виключну важливість питань координованого стратегічного, просторового і земельного планування розвитку територіальних громад Закарпаття у період воєнного стану та відновлення України, появу нових нормативно-правових актів у цій сфері та відновлення фінансування у 2023 році розвитку ТГ з коштів ДФРР та інших джерел фінансування, Закарпатське РВ АМУ ініціювало проведення робочої наради голів ТГ (або профільних заступників) усіх 64-х територіальних громад Закарпаття на тему: “Особливості практичної реалізації координованого стратегічного, просторового і земельного планування розвитку громад в умовах воєнного стану та відновлення України”. На захід запрошено висококваліфікованих експертів і фахівців із зазначеної вище теми.

Стартувала нарада з позивних Гімну та хвилини мовчання, аби вшанувати загиблих на війні. Продовжилась – вітальним словом Хустського міського голови Володимира Кащука та голови Палати голів громад Ради територіальних громад Закарпаття, Ужгородського міського голови Богдана Андріїва. 

Про стан стратегічного планування розвитку територіальних громад Закарпаття станом на лютий 2023 року та передумови і завдання коригування, внесення змін і доповнень та/або розробки стратегій розвитку ТГ в умовах війни доповів експерт зі стратегічного планування всеукраїнської мережі «Регіонет», голова Секретаріату Ради територіальних громад Закарпаття Олег Лукша.

Насамперед доповідач обгрунтував актуальність та невідкладність постановки і вирішення усіма без винятку 64-ми радами ТГ питань координованого стратегічного, просторового і земельного планування розвитку ТГ з огляду на такі важливі чинники і фактори, як: поява (вперше) “Методичних рекомендацій щодо порядку розроблення, затвердження, реалізації, проведення моніторингу та оцінювання реалізацій стратегій  розвитку територіальних громад” (Наказ Мінрегіону від 21.12.2022р.); також відтепер усі розроблювані і затверджувані Стратегії розвитку ТГ (згідно з тими ж чинними “Методичними рекомендаціями…” Мінрегіону) по системам затверджуваних стратегічних і оперативних цілей та завдань мають бути узгоджені і гармонізовані з відповідними системами цілей і завдань чинної Регіональної стратегії розвитку Закарпатської області на період до 2027 року; крім того, уже більше двох років як чинні нормально-правові акти України зобов’язують територіальні громади розробити Комплексний план просторового розвитку ТГ, що становить складну, громіздку і недешеву задачу, яка не лише потребує залучення високофахових організацій і фахівців задля її реалізації, але й має координуватись і узгоджуватись з процесом і результатами стратегічного планування розвитку ТГ, базуватись, у тому числі, на якісній і достовірній інвентаризації земельних ресурсів та даних сформованого містобудівного кадастру на основі технологій геоінформаційних систем (ГІС), бути узгодженим зі Схемою планування території Закарпатської області; що важливо, складне і системне завдання практичної реалізації координованого стратегічного, просторового і земельного планування розвитку громад в умовах війни та відновлення України для його якісної реалізації з очевидністю потребує залучення немалої кількості високофахових експертів і проєктантів, урбаністів і проєктних менеджерів з питань розвитку територій та громад з багаторічним досвідом роботи, відтак визріла ідея утворення нової інституції, яка б об’єднувала на добровільних засадах експертів і фахівців з різних досвідчених розвиткових організацій – Карпатської експертно-аналітичної, консалтингової Асоціації стратегічного регіонального і місцевого розвитку та транскордонного співробітництва «Тетра»; щодо останнього 5-го чинника, то це – очікувані джерела фінансових ресурсів для Планів реалізації стратегій розвитку територіальних громад на період до 2027 року. Наразі ж ситуація з останнім – джерелами фінансових ресурсів для стратегічного розвитку ТГ – безрадісна: на 2022 рік ДФРР не діяв; близько 2 млрд. грн ДФРР на 2023 рік, швидше за все, піде на завершення проєктів, які були розпочаті у ТГ у 2020-2021 рр..

То за які кошти реалізовувати Плани заходів Стратегій?! – Олег Лукша відповів:

“За інсайдерською інформацією найбільш імовірно, що ЄС для України задля реалізації Планів відбудови і Планів відновлення уже у 2023 році запланує щось на зразок «структурних фондів розвитку» – подібно до аналогічних фондів розвитку територій і регіонів ЄС. Доступ до таких «структурних фондів розвитку» буде можливий за наявністю як якісних Стратегій розвитку регіонів і ТГ,так і якісних самих Проєктів. Окрім того, не слід забувати, що для Закарпаття завжди актуальними були, є і будуть Програми транскордонного співробітництва (ТКС), де у переліках заявників завжди є територіальні громади і місцеві ради. Все це додатково підкреслює актуальність і важливість проведення розробок (коригування, доповнення) якісних Стратегій розвитку ТГ з Планами заходів по їх реалізації, бажано також – з портфелем готових проєктів (або принаймні, концепцій проєктів). І знову на допомогу ТГ готові будуть прийти експерти і фахівці різних розвиткових організацій, об’єднані у Карпатську експертно-аналітичну, консалтингову Асоціацію стратегічного регіонального і місцевого розвитку та транскордонного співробітництва «Тетра»,”– наголосив доповідач. 

Доповнила виступ голови Секретаріату Ради територіальних громад Закарпаття Олега Лукші – консультантка з бюджетних питань Закарпатського РВ АМУ Юлія Траньович.

Власне, йшла мова й про систему стратегічних і оперативних цілей Регіональної стратегії розвитку Закарпаття до 2027 року та плановані імовірні зміни (доповнення) до стратегічного розвитку в умовах воєнного стану і відновлення України, а також про особливості розробки комплексних планів просторового розвитку територіальних громад Закарпаття та їх узгодження (гармонізації) зі Схемою планування території Закарпатської області в умовах воєнного стану. Останнє роз’яснив присутнім начальник управління містобудування і архітектури Ужгородської міської ради Олег Боршовський. 

Про особливості діджиталізації управління та інвентаризації земельних ресурсів та просторових даних як стратегічну основу економічного, інфраструктурного і соціального розвитку територіальних громад Закарпаття розповів директор спеціалізованого підприємства «Кайлас» (м.Львів) Роман Балабаник.

Власне, після доповідей у залі тривали дискусії. У ході діалогу (питання-відповідь) присутні зважили всі “за” і “проти” як Регіональної стратегії, так кожної громади краю поокремо.

Насамкінець зустрічі відбулося обговорення і ухвалення підсумкової Резолюції Робочої наради «Якісне стратегічне і просторове планування розвитку територіальних громад – ефективні відновлення та євроінтеграція України і Закарпаття зокрема». А далі й планування наступної зустрічі та обрання її теми. 

 

Пресслужба Хустської міської ради

Опубліковано: 08.02.2023 1222 Переглядів
Поділитися

Також може бути цікавим

АНОНС
У неділю, 12 травня, о 18.00 год. у Закарпатському обласному театрі драми та комедії м. Хуст відбудеться мюзикл за участю оркестру «Гуцулка Ксеня» за мотивами однойменної оперети Ярослава Барнича. Режисер-постановник – Іван Войтюк. Запрошуємо всіх відвідати мюзикл! Квитки можна придбати: – у касі театру; – онлайн https://hust.karabas.com/ua/ – забронювати за тел.: 096 28 72 351.… ...
Відбудеться благодійний концерт
Запрошуємо всіх на благодійний концерт «З мистецтвом до перемоги», який відбудеться 08 травня 2024 року о 12.00 год. за к.ч. по вул. Карпатської Січі, 47 (біля входу в СШ № 6) за сприяння Хустської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №6 та учнів і вчителів Хустської мистецької школи. Зібрані кошти підуть на потреби ЗСУ.   Управління культури,… ...
Вітання з Великоднем
Шановні жителі Хустської громади, дорогі віряни!  Зі щирим серцем вітаю всіх християн, хто святкує сьогодні Великдень. Ці дні – найкращий час просити добру долю у воскреслого Господа для всієї України, захисту для кожного воїна. Багато наших Захисників зустрічають свято на передовій, завдяки їхній самовідданості, ми маємо змогу у тиші зустріти Великодні дні. Доземно вклоняюся Героям… ...
EU4Culture: онлайн-курс із грантового менеджменту для митців і діячів культури
До 16 травня триває прийом заявок на участь в онлайн-курсі з грантового менеджменту для представників креативних індустрій від EU4Culture. EU4Culture надає митцям та діячам культури можливість отримати доступ до онлайн-курсу з написання грантових заявок. Онлайн-курс має на меті надати фундаментальні знання з цієї теми особам, зацікавленим у подачі заявок на фінансування від ЄС для реалізації… ...
Заміна водопроводу по вул. Кубинця
2 травня аварійною бригадою Хустського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства було замінено протяжністю 73 м магістрального водопроводу на вул. Кубинця. Тут прокладено нові та надійні труби. Адміністрація Хустське ВУВКГ ...
Територію Хустського замку прибрано та впорядковано
Цей тиждень розпочався з активного прибирання території та руїн Хустського замку. Акція була масштабною як за кількістю людей, так і за обсягом виконаних робіт. Найважчу роботу на себе взяли лісівники філії «Хустське ЛДГ» та рятувальники. Працювали тут декілька днів, зробили об’ємну роботу, розчистили територію від чагарників. У рамках прибирання замінено й прапор України, що майорить… ...