Хустська міська рада

Як парламент змінив повноваження громад: позитиви й ризики від зловживань

Відносини місцевого самоврядування та центральної влади часто бувають не простими. За час війни Верховна Рада суттєво змінила баланс повноважень між центром та громадами, проголосувавши кілька законів. Частина з ухвалених ініціатив покладає на місцеве самоврядування нові обов’язки, які мають допомогти протистояти окупанту. Інші ж свідчать, що попри реформу децентралізації, є спроби дедалі більше централізувати владу у руках Кабміну та президента.

Ми в Центрі спільних дій проаналізували положення трьох законів, що змінюють баланс між державною та місцевою владами в умовах воєнного стану. Ми визначили, яку стратегію взаємодії між органами місцевої та центральної влади запровадили наші законотворці та які наслідки це матиме.

Бомбосховища у новобудовах

За час війни Росія випустила тисячі ракет по території України і ще більше артилерійських снарядів, пошкодивши і зруйнувавши понад 130 тисяч житлових будинків. Основний спосіб врятуватися під час таких влучань – під час повітряних тривог ховатися у бомбосховищах. Але не у всіх будинках вони є. Народні депутати вирішили покращити систему цивільного захисту і ухвалили закон №2486-IX, більш відомий як Закон про бомбосховища у новобудовах.

Але цей закон регулює значно ширше коло питань, ніж наявність бомбосховищ у проєктній документації новобудов. Автори ініціативи встановили нові вимоги не лише до забудовників, але й до органів місцевого самоврядування. За кошти місцевих бюджетів необхідно буде відновлювати та утримувати в належному стані бомбосховища, а також контролювати здані в оренду сховища.

Але наразі це необхідний мінімум. За інформацією МВС, з 24 лютого від атак російського окупанта постраждали усі області, крім одної. За таких умов ніхто не захищений від чергового обстрілу росіянами об’єктів цивільної інфраструктури. Тому громади мають бути готовими взяти на себе додаткові обов’язки щодо захисту людей.

Військові адміністрації

Народні депутати голосували і за закони, які, попри проголошений ще у 2014 році курс на децентралізацію, містять норми, спрямовані на більшу централізацію влади. Одним із таких є закон про функціонування місцевого самоврядування в умовах воєнного стану.

Основна його мета – забезпечити оперативне прийняття рішень, що безпосередньо впливають на життєздатність, обороноздатність та безпеку у громаді і державі в умовах повномасштабної агресії Росії проти України. На практиці закон зменшив незалежність органів місцевого самоврядування.

Закон змінив порядок створення та діяльності військових адміністрацій населених пунктів, скасував на час воєнного стану конкурси на державну службу та в органи місцевого самоврядування, надав міським головам можливість оперативніше ухвалювати рішення, громади отримали можливість купувати пальне за спрощеною процедурою тощо.

Однак водночас закон дозволяє звільняти голів громад і утворювати замість місцевого самоврядування військові адміністрації (для усунення міського голови з посади на час воєнного стану достатньо одного указу президента), а також змінює повноваження місцевої влади (голови громад мають узгоджувати частину своїх рішень із керівниками військових адміністрацій). Крім того, частина рішень в громадах тепер може прийматися без депутатів місцевих рад.

Ухвалений закон має як позитивні, так і сумнівні нововведення. З одного боку, громади можуть швидше ухвалювати частину рішень. Але з іншого, – існує суттєва небезпека для незалежності громад. У разі будь-яких порушень їх можуть просто замінити на військові адміністрації, що позбавляє суб’єктності.

Бюджетна політика громад

Ще однією сумнівною для громад зміною стали червневі новації у Бюджетному кодексі. З одного боку, ухвалені зміни додають гнучкості у прийнятті рішень у військовий час. І, водночас, порушують баланс у взаєминах органів влади на місцевому рівні. Також створюють загрозу незалежності місцевої влади від центральної.

Тепер органи місцевого самоврядування можуть здійснювати видатки, не віднесені до місцевих бюджетів. Наприклад, перерахувати кошти з місцевого бюджету до державного або іншого місцевого. Виконкоми місцевих рад тепер можуть вносити зміни до місцевого бюджету без погодження з самими радами, хоча розподіл бюджетних коштів громади – одна із ключових функцій місцевих рад.

Закон має значні ризики для зловживань. Брак коштів може змусити центральну владу звернути увагу на громади. Достатньо натякнути голові громади на створення військової адміністрації і попросити частину коштів громади направити на потреби держави. Перевести це питання на місцевих депутатів не вийде, адже тепер усе залежить від рішення саме міського, селищного чи сільського голови.

Надзвичайні часи вимагають надзвичайних заходів. Війна підняла величезний спектр питань: від необхідності додаткової підготовки громад щодо захисту цивільного населення до перегляду повноважень державної влади та місцевого самоврядування на час воєнного стану.

Але через війну не повинні втратити здобутків останніх років, одним із яких є реформа децентралізації. Місцеве самоврядування також задіяне у відсічі агресії Росії проти України. Наші громади вистояли не лише завдяки героїчним та самовідданим діям українських захисників та захисниць, але й злагодженій роботі місцевого самоврядування.

Більше читайте на сайті

Центр спільний дій

Опубліковано: 31.10.2022 988 Переглядів
Поділитися

Також може бути цікавим

Повідомлення про початок процедури прийняття пропозицій та зауважень до містобудівної документації та оприлюднення проєкту документа державного планування під час проведення громадського обговорення
Шановна громадо! На виконання ст. 21 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» Громадське обговорення проектів містобудівної документації на місцевому рівні, інформуємо, що Хустська міська рада розпочинає процедуру прийняття пропозицій та зауважень до містобудівної документації – проекту «Детальний план території з метою визначення планувальної організації просторової композиції і параметрів забудови земельної ділянки в м. Хуст, вул.… ...
Засідання виконавчого комітету Хустської міської ради
Сьогодні, 28 листопада, відбулось засідання виконавчого комітету міської ради, яке провів в.о. Хустського міського голови Василь Губаль. Участь у роботі взяв заступник міського голови Павло Тесличко та керуючий справами виконавчого комітету Ерік Шимоня. Присутні розглянули низку питань щодо забезпечення життєдіяльності громади. Члени виконкому ухвалили рішення, що стосувались управління майна, економіки, архітектури, на чому була зосереджена… ...
У Хустській громаді успішно стартували змагання «Пліч-о-пліч Всеукраїнські шкільні ліги»
Хустська територіальна громада – третя за кількістю команд у Всеукраїнських шкільних лігах на Закарпатті. 107 команд закладів освіти Хустської громади змагатимуться за першість у семи видах спорту в рамках проєкту “Пліч-о-пліч Всеукраїнські шкільні ліги”. Сьогодні, 27 листопада, на базі Хустського багатопрофільного ліцею №1 ім. І. Магули відбулося урочисте відкриття другого етапу змагань, яке проходитиме під… ...
У Хусті встановлено головну ялинку
26 листопада в центрі міста над Тисою встановили головну ялинку. Її для Хуста подарував місцевий підприємець із с. Копашново Микола Васильович Стець. Новорічне дерево росло на подвір’ї його власної ділянки. Не витратили грошей з міського бюджету і на транспортування, за що щиро вдячні місцевому підприємцю. Подяка всім, хто об’єднався заради доброї й корисної справи. Ялинку… ...
Вітання з перемогою: Зразковий хореографічний ансамбль «Хустяночка» – гордість Хустської громади
Розвивати й популяризувати юні таланти та творчі здібності – одне з пріоритетних завдань громади. Більше того, пам’ятати минуле, аби творити майбутнє. Хустська громада пишається Зразковим хореографічним ансамблем «Хустяночка» під керівництвом Заслуженого працівника культури України Ірини Гнепи. Творчий колектив славиться вагомими успіхами й досягненнями, численними перемогами, слава про які звучить далеко за межами України. Своїм співом… ...
Оголошення про результати конкурсу з визначення операторів паркування транспортних засобів на спеціально обладнаному майданчику
Шановні мешканці Хустської міської територіальної громади! Повідомляємо про результати конкурсу з визначення операторів паркування транспортних засобів на спеціально обладнаному майданчику для паркування в м. Хуст, вул. Майдан Незалежності. Рішенням Виконавчого комітету Хустської міської ради №341 було затверджено переможця конкурсу – фізичну особу-підприємця Новачок Романа Григорійовича, визначеного протокольним рішенням конкурсної комісії та надано йому право проводити… ...