Спроможне ОСББ з Проєктом «HOUSES»: законодавча основа
У п’ятницю, 21 лютого, у Хусті в приміщенні міської ради відбувся тренінг «Експлуатації житлових будівель в Україні з урахуванням норм українського законодавства» за участі Андрія Бурого зі Львова, юридичного консультанта ГО «Ресурсний центр для ОСББ»; Руслана Попітченка, консультанта Міжнародної фінансової корпорації в Закарпатській області; Любові Павлович, координатора ПРООН з досягнення цілей сталого розвиту в Закарпатській області; керівництва міста та представників місцевих ОСББ. До слова, захід організований у рамках Проекту ЄС /ПРООН “Об’єднання співвласників багатоквартирних будинків для впровадження сталих енергоефективних рішень” (HOUSES).
Власне, Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ) – це юридично спроможна і дієздатна організація, яка одночасно представляє всіх співвласників; форма управління спільним майном; так звана «школа демократії» та «школа бюджетування», адже співвласники разом шукають спільні рішення, беруть на себе відповідальність за їх виконання та вчаться фінансовому плануванню.
ОСББ потрібне насамперед для того, аби зберегти житло в придатному стані та зробити його комфортнішим для самого себе, при цьому самостійно розпоряджатися своїми грошима, вирішувати які послуги і хто їх надаватиме, контролювати якість утримання будинку, мати можливість отримати зовнішнє фінансування та грант Фонду енергоефективності.
Адже єдиний принцип ОСББ: «Свої гроші – своїми руками – на свою власність».
Про це насамперед і йшлося на старті навчального тренінгу у Хусті.
Далі організатори розповіли більш докладно про Проєкт «HOUSES», в рамках якого відбувався захід, таким чином перейшли до роботи ОСББ, що діє виключно у рамках чинного законодавства в Україні, власне, для чого і зібралися. Відтак представники місцевих Об’єднань співвласників багатоквартирних будинків понесли для себе вичерпну та корисну інформацію. Адже ОСББ потрібно не лише створити, а й налагодити їхню працю у правовому полі. А щоби розуміти як при цьому далі рухатися, необхідно залучати досвід різних міст, регіонів та країн, переконані організатори.
«Проект ЄС /ПРООН “Об’єднання співвласників багатоквартирних будинків для впровадження сталих енергоефективних рішень” (HOUSES) в дії з вересня минулого року і його мета: підтримка ОСББ, надання відповідної інформації щодо його створення та розвитку його потенціалу. Зокрема у Хусті ми далеко не вперше, тут ми провели багато тренінгів. Вони стосувалися спершу створення ОСББ, потім налагодження роботи у ньому, а це формування поточної діяльності, бухгалтерського обліку, енергоефективних заходів. Нині ж – це вже правові аспекти, що теж не менш важливо», – зауважила Любов Павлович, координатор ПРООН з досягнення цілей сталого розвиту в Закарпатській області.
Тож, експерт Андрій Бурий надав не тільки правову допомогу представникам хустських ОСББ, а й поділився власним досвідом, напрацьованим у Львові. А перший заступник Хустського міського голови Іван Фетько зрештою й підсумував зустріч:
«Ця зустріч далеко не перша. Адже кілька років поспіль ми ведемо активну роботу як по створенню ОСББ на території міста, так по їх продуктивності з реалізації численних спільних проєктів. Так, нині цей процес не завершений і він ще триває. Однак такі навчання дадуть змогу зрозуміти решті, що створення ОСББ – необхідність. Щодо спеціальних навчань управлінців багатоквартирних будинків, то вони мають право на життя. Адже веденню документації щодо ефективного управління своїм власним житлом, його правильному утриманню та наведенню ладу на прилеглій території на законодавчому рівні потрібно вчитися у фахівців. До речі, передував цьому тренінг на дещо іншу тему «Бухгалтерський облік в ОСББ», що теж дав, переконаний, свої позитивні результати. Тому велика подяка організаторам за велику пророблену роботу задля успіху у цій справі.»
Пресслужба Хустської міської ради