70-річчя заборони Греко-Католицької Церкви та 30-річчя виходу її з підпілля
![](https://khust-miskrada.gov.ua/wp-content/uploads/2019/11/DSC_0394-300x200-1.jpg)
З цього приводу днями у Хусті відбулось ряд заходів, зокрема відкриття та освячення пам’ятних таблиць отцю-доктору Дмитру Поповичу та іншим сповідникам віри, які встановлені на фасадах Хустської СШ І-ІІІ ст. №1 ім. А. Волошина та ДНЗ №8 «Ялиночка», а також встановлення та освячення пам’ятного каменю на Замковій горі (Соснова поляна) – місці, де після легалізації Греко-Католицької Церкви 26 листопада 1989 року відбулась перша публічна Божественна літургія.
![](https://khust-miskrada.gov.ua/wp-content/uploads/2019/11/DSC_0327-1024x683-1.jpg)
![](https://khust-miskrada.gov.ua/wp-content/uploads/2019/11/DSC_0341-1024x683-1.jpg)
![](https://khust-miskrada.gov.ua/wp-content/uploads/2019/11/DSC_0348-1024x683-1.jpg)
Власне, 2019 рік для Мукачівської греко-католицької єпархії – знаковий. Адже цьогоріч у неї одразу дві значимі історичні події: 70-річчя заборони Греко-Католицької Церкви та 30-та річниця виходу Мукачівської єпархії з підпілля. Таким чином Церква була заборонена під Карпатами протягом сорока років, але вона продовжувала жити в катакомбах. Багато єпископів та священників старалися провадити своїх вірних у підпіллі. Та, незважаючи на жорстокі репресії та переслідування, Церква продовжила своє служіння в умовах суворої таємниці.
Тільки 24 листопада 1989 року влада дозволила реєструвати громади, і саме це стало явним проявом перших ясних променів воскресіння Греко-Католицької Церкви, а зокрема й Мукачівської греко-католицької єпархії.
Після легалізації Греко-Католицької Церкви 26 листопада того ж року на Замковій горі (Соснова поляна) була відслужена перша публічна Божественна Літургія. Очолив її єпископ Іван Маргітич разом із отцями Юрієм та Михайлом Бровдіями, Михайлом Погоріляком та іншими вірниками.
![](https://khust-miskrada.gov.ua/wp-content/uploads/2019/11/DSC_0403-1024x683-1.jpg)
![](https://khust-miskrada.gov.ua/wp-content/uploads/2019/11/DSC_0409-1024x683-1.jpg)
![](https://khust-miskrada.gov.ua/wp-content/uploads/2019/11/DSC_0405-1024x683-1.jpg)
![](https://khust-miskrada.gov.ua/wp-content/uploads/2019/11/DSC_0422-1024x683-1.jpg)
Наразі на цьому місці встановили та освятили пам’ятний камінь. Так, у п’ятницю, 22 листопада цього року, тут зібралося для освячення чимало представників духовенства та вірян, зокрема Хустського деканату. Передувало цьому відкриття та освячення пам’ятних таблиць отцю-доктору Дмитру Поповичу та іншим ісповідникам віри, які встановлені на фасадах Хустської СШ І-ІІІ ст. №1 ім. А. Волошина та ДНЗ №8 «Ялиночка». До слова, освячення пам’яток відбулося за участі помічного єпископа Кир Ніла.
![](https://khust-miskrada.gov.ua/wp-content/uploads/2019/11/DSC_0360-1024x683-1.jpg)
![](https://khust-miskrada.gov.ua/wp-content/uploads/2019/11/DSC_0344-1024x683-1.jpg)
***
Довідка:
Отець Дмитро Попович (1899 – 1968 рр.) – директор греко-католицького інтернату «Алумнеум» у м.Хуст, член єпископської Консисторії, професор Закону Божого в Хустській гімназії.
Хоч народився Д. Попович на Виноградівщині, а освіту здобув в Угорщині, викладачем релігії працював в Ужгороді, Мукачеві та Хусті. В останньому затримався найдовше. Зокрема з 1924 – 1945 рр.. вчителював у Хустській гімназії (нині ЗОШ №1). Також з 1930 – 1939 рр. він піклувався й про духовні потреби греко-католицьких вірників у державній в’язниці Хуста. А у 1931-му єпископ Петро Гебей призначив його членом єпископської Консисторії. А в 1933—1934 рр. – один із ініціаторів і активний організатор створення й відкриття інтернату греко-католицької єпархії “Алумнеум” в м. Хусті (нині ДНЗ №8 «Ялиночка»). Отець Дмитро очолював керівництво цим закладом аж до його ліквідації й конфіскації владою у 1945 р.. В “Алумнеумі” не без його допомоги були закладені основи духовного життя цілій плеяді ревних священиків Мукачівської єпархії. Вихованцем Дмитра Поповича був і єпископ-мученик Теодор Ромжа, єпископ-ординарій Мукачівської єпархії Іоанн Семедій, єпископи-помічники Йосиф Головач та Іван Маргітич, отець Стефан Січ. Він розвивав у своїх вихованців потребу в духовному і науковому самовдосконаленні, а також керувався нею й сам.
Коли священик не спокусився на пропозицію радянської влади отримати чин у Руській православній церкві, то працівники КДБ 4 лютого 1949 р. його заарештовують. Одночасно і пароха Вознесенської церкви в м. Хуст о. Миколу Русинка взяли під арешт. Судова колегія в кримінальних справах Закарпатського обласного суду засудила о. Дмитра Поповича на 25 років позбавлення волі з поразкою в правах терміном на 5 років і конфіскацією належного йому майна.
Після суду о. Дмитро був відправлений через Львівську тюрму-розподільник у Київську тюрму № 1, так звану “Лук’янівку”. 15 вересня 1949 року звідти його відправили у невідомому напрямку. А через деякий час він опинився в одному із таборів ГУЛАГу м. Тайшет, де до вересня 1950 р. перебував разом із о. Юлієм Бачинським і о. Стефаном Тіводором.
З місць позбавлення волі повернувся додому у Хуст у 1956 році з підірваним здоров’ям. Важким ударом для нього стала смерть єдиного сина Миколи, який помер у 35-річному віці. Батько пережив сина на 3 роки.
Помер 3 жовтня 1968 р. на 69-му році життя і 45-му році свого душпастирства в м. Хуст. Його тлінні останки, згідно із заповітом, поховані поряд із могилою сина Миколи на цвинтарі “Кальварія” в Ужгороді.
***
![](https://khust-miskrada.gov.ua/wp-content/uploads/2019/11/DSC_0361-1024x683-1.jpg)
![](https://khust-miskrada.gov.ua/wp-content/uploads/2019/11/DSC_0382-1024x683-1.jpg)
![](https://khust-miskrada.gov.ua/wp-content/uploads/2019/11/DSC_0371-1024x683-1.jpg)
Отож, історичні події Хустський деканат відзначав два дні поспіль. Відтак після освячень пам’ятних дошок та каменю, ввечері на Преображенській парафії відбувся молебень до священномученика Теодора Ромжі, єпископа Мукачівського, а також була підготована доповідь на тему «Ліквідація, підпілля та легалізація Мукачівської греко-католицької єпархії». На завершення відбувся обхід храму зі свічками. А наступного дня, у суботу, 23 листопада, була відслужена Архієрейська Служба Божа, яку очолив преосвященний владика Мілан Шашік, єпископ Мукачівської греко-католицької єпархії.
![](https://khust-miskrada.gov.ua/wp-content/uploads/2019/11/DSC_0414-1024x683-1.jpg)
Прес-служба Хустської міської ради
Також може бути цікавим
![](https://khust-miskrada.gov.ua/wp-includes/images/media/default.png)
![](https://khust-miskrada.gov.ua/wp-content/uploads/2024/07/452297035_501234989226406_4245526743325710082_n-300x169.jpg)
![](https://khust-miskrada.gov.ua/wp-content/uploads/2024/07/453093948_501232929226612_3201988168458041783_n-300x169.jpg)
![](https://khust-miskrada.gov.ua/wp-content/uploads/2024/07/453091045_501232185893353_4441891937614246526_n-300x169.jpg)
![](https://khust-miskrada.gov.ua/wp-includes/images/media/default.png)
![](https://khust-miskrada.gov.ua/wp-content/uploads/2024/07/452416396_501230269226878_7233401375348846091_n-300x169.jpg)