Хустська міська рада

Синагога (1872 року)

м. Хуст, вул. Майдан Незалежності, 11

Збереглась в місті і стара синагога 1872 – 1875 рр. (Синагога – від грецького слова синагоге – збори, місце зборів, зібрань). Може не така древня, як хотілось би, але дуже гарно розписана. Кажуть, одна з не багатьох діючих в радянські часи.

Ця синагога споруджена за всіма канонами Іудейської релігії.

Характерна прямокутна форма культової споруди іудеїв. При вході портик, а за ним знаходиться вже сама синагога, яка поділена рядами колон на 3 нефа (бувають синагоги з 5 нефами).

Біля східної частини ковчег завіту із сувоями Тори, попереду підвищення для їх читання. Синагога має 9 куполів, які вкриті дранкою, 2 зали для молитви, балкон для молитви жінок. Приміщення для жінок відділене від приміщення для чоловіків решіткою.

Ковчег завіту  – це основна святиня іудаїзму, котра знаходиться в Єрусалимському храмі. Це була дерев’яна, оббита золотом скринька, у якій нібито знаходилися кам’яні дощечки – скрижалі із заповідями, посуд з манною небесною, що годувала євреїв у пустелі. В цьому ж ковчезі зберігався і легендарний жезл Аарона. Ковчег завіту закривався золотою покришкою (каппоретом), по бокам якої були зображення херувимів (шеститкрилі ангели найвищого рангу з великою кількістю очей).

Каппорет вважався троном бога Яхве.

Єрусалимський ковчег було знищено під час зруйнування Єрусалиму хрестоносцями.  Ковчег завіту знаходиться в кожній синагозі, як і в Хустській – це точна копії Єрусалимського.

Тора – священна книга іудеїв (це книга закону, вчення). ЇЇ ще називають П’ятикнижжям. Для культових цілей використовують тільки текст, написаний від руки на сувої пергаменту.

Біля синагоги майже завжди будувалася лазня, яка була обов’язковим атрибутом обряду. Тут проводилося омовіння – очищення водою різних частин тіла, перш ніж увійти до синагоги чи почати молитву. Ось чому майже всі лазні міст, в тому числі й хустська, побудовані біля Синагог.

При синагогах завжди були і релігійні школи, де напам’ять заучували релігійні тексти. Керував єврейською громадою Рабин (з древньоєврейської – мій вчитель) – служитель культу, який був для євреїв найавторитетнішою особою.

Центральна стіна синагоги вимощена мармуровими мацевами, на яких викарбовано імена загиблих в концтаборах та гетто євреїв.

Синагогу можна відвідати у вихідні дні та в дні релігійних свят.

 

 

 

Фотогалерея:

Поділитися