Жов 03

ab0f5f6cВідповідно до частини  першої ст. 4 Закону України від 23.09.1994 р. № 185/94-ВР «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті»  порушення резидентами, крім суб´єктів господарювання, які здійснюють діяльність  на території проведення АТО  на період її проведення, строків, передбачених статтями  1 і 2 цього Закону або встановлених нацбанком України згідно із зазначеними статтями, тягне за собою стягнення пені  за кожний день прострочення у розмірі 0,3 % суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару) в іноземній валюті, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом Нацбанку України на день виникнення заборгованості.  Загальний розмір нарахованої пені  не може перевищувати суми неодержаної виручки  (вартості недопоставленого товару).

Контролюючі органи згідно з частиною  п´ятою ст.4 Закону № 185  мають право за наслідками документальних перевірок безпосередньо стягувати  з резидентів  пеню, передбачену цією статтею.

Підпунктом 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу встановлено, що  контролюючий орган зобов´язаний  самостійно визначити суму грошових зобов´язань,  якщо згідно з податковим та іншим  законодавством особою, відповідальною за нарахування сум  податкових зобов´язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових)  санкцій та пені, у тому числі  за порушення у сфері ЗЕД, є контролюючий орган.

У разі визначення грошового зобов´язання  контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 п. 54.3 ст. 54  Податкового кодексу, платник податків зобов´язаний сплатити нараховану суму грошового зобов´язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового  повідомлення – рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу (п. 57.3 ст. 57 Кодексу).

При цьому згідно з пп. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14  Податкового кодексу грошове  зобов´язання платника податків   – сума коштів, яку платник повинен сплатити до відповідного бюджету  як податкове зобов´язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв´язку з порушенням ним вимог податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого  покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері ЗЕД.

Таким чином, строк сплати нарахованих сум грошових зобов´язань, а саме штрафних (фінансових) санкцій  за порушення вимог валютного законодавства та строків розрахунків к сфері ЗЕД, становить 10 календарних днів, що настають за днем отримання  податкового  повідомлення – рішення, крім випадку, коли протягом цього строку  платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

За матеріалами Хустської ОДПІ