Хустська міська рада

“Музей Бойової слави” Хустської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №2

Робота шкільного музею «Бойова Слава» є частиною військово-патріотичного виховання підростаючого покоління. Наш музей було започатковано у 2005 році – до 6о-річчя Великої Вітчизняної війни. Тоді експозиція музею займала лише дві стіни. Зараз, дякуючи пошуковій роботі ентузіастів, вона зросла майже вдвічі і потребує більшого приміщення. Приміщення, де знаходиться музей, має площу 24 кв.м.
У експозиції знаходяться мемуари, спогади учасників Великої Вітчизняної війни, портрети, фотографії, фотодокументи ветеранів, стенди інформаційного напрямку і т.д.
Недовга історія шкільного музею має вже свої традиції. Так на базі музею «Бойова Слава» проводяться тематичні вечори, зустрічі з ветеранами Великої Вітчизняної війни 1941-1945рр. та ветеранами війни в Афганістані 1979-1989 рр. Проводяться науково-теоретичні відео-конференції, лекції, екскурсії, дискусії. Правда, оскільки приміщення замале, то музей є лише мозковим центром всіх вище перерахованих міроприємств.

             Експозиція музею «Бойова Слава» включає не лише матеріали по Великій Вітчизняній війні, а й по інших розділах історії українського війська. Тому ми працюємо по таких напрямках, як :

1). Бойова слава нашого народу в роки Другої світової війни, що в свою чергу ділиться на три підгрупи:

– бойова слава Карпатської Січі;

– бойова слава воїнів Червоної Армії:

– бойова слава воїнів Української Повстанської Армії.

2).Сторінками невідомої війни в Афганістані,

3). Героїчні сторінки життя Збройних Сил України на сучасному етапі.

Почуття патріотизму починається з намагання своїми талантами, працею прославити свою країну , чи свій край. Тому виховання і розвиток працьовитої, духовно багатої і талановитої особистості розкривається під час перебування в такому середовищі, яке нагадує про те , що все в житті потребує великих жертв, чи самопожертви. У нашому музеї більшість експонатів, так було задумано з самого початку, присвячені бойовому минулому нашого міста та району.

Щороку  наказом по школі затверджується план роботи музею «Бойова Слава», склад ради музею, план підготовки екскурсоводів, визначаються нові напрямки роботи.

Школа співпрацює з Радою ветеранів Великої Вітчизняної війни та Радою воїнів-афганців Хустського району

Учнями школи на чолі з викладачем предмету «Захист Вітчизни» разом з класоводами та класними керівниками ведеться пошуково-дослідницька робота щодо героїчного минулого українського народу з часів будівництва Хустського замку і до наших днів.

Фронтальна стіна музею «Бойова Слава» оформлена таким чином. Зверху різьбленими буквами зроблено напис: «За Україну , за її волю, за честь і славу, за народ!» Під написом, в акуратних рамочках, портрети відомих будівничих українського війська: Я.Осмомисла, Байди-Вишневецького, Конашевича-Сагайдачного, С.Наливайка, І.Богуна, І.Сірка, І.Мазепи, Д.Вітовського, П.Скоропадського, С.Петлюри, Н.Махно, Є.Коновальця.

Дещо нижче стенди :

–         «Малий Державний Герб України»;

–         «Державний Прапор України»;

–         «Державний Гімн України»;

–         «Статті Конституції України про захист суверенітету України»;

–         «Ордени Ветеранів Великої Вітчизняної війни»;

–         «Медалі ветеранів Великої Вітчизняної війни»;

–         «Основні етапи Великої Вітчизняної війни»;

–         «Міста-герої: Брестська фортеця, Москва, Ленінград Київ Одеса, Севастополь, Волгоград, Керч, Новоросійськ».

Друга – бокова стіна оформлена схоже. Зверху різьбленими буквами зроблено напис: «Наші краяни – герої-антифашисти». А під написом великі портрети наших краян з детальним описом подвигу,  з яким він ввійшов в історію. Це: Ст.Вайда, Дм.Вакаров, О.Борканюк, М.Калинич, Ст.Лизанець, Гаврило Логойда, М.Сокач, М.Оленич, Ст.Чижмар.

Дещо нижче  стеди:

–         «Августин Волошин – Герой України», на якому чотири експозиції :

а) коротка біографія А.Волошина до 1938 року;

б) участь у роботі Сойму Карпатської України;

в) еміграція та діяльність у роки Другої світової війни;

г) «Шлях на Голгофу».

–   «Красне Поле», має також чотири експозиції:

а) створення Карпатської Січі;

б) «Альказар» летючої естради;

в) «Захищаючи столицю»;

г) «Хортистський терор на Закарпатті».

–   «ГУЛАГ-Бузулук: тернистий шлях до волі»:

а) «Заручники ГУЛАГУ»;

б) «Шлях у Бузулук»;

в) «Підготовка кадрів»;

г) «На фронт».

–   «В боях за Україну»:

а) «В боях за Соколово»;

б) «В боях за визволення Києва»;

в) «Їх подвиги прославили наш край»;

г) «Символ інтернаціональної дружби – Дукля».

–   «Підпільний рух»:

а) «Десант у безсмертя»;

б) «Група «Закарпатці»;

в) «Логойдови – тернистий шлях у вічність»;

г) «Слава Героям».

–  «Партизанський рух»:

а) «Закарпатці-ковпаківці»;

б) «Партизанська школда»;

в) «У полум′ї атак»;

г) «На оперативному просторі».

–  «Вони визволяли наш край»:

а) «Зарецких Михайло Олександрович»;

б) «Макаров Петро Григорович»;

в) «Через Яблунецький та Татарський перевали»;

г) «Червоні прапори над Ужем».

–  «Добровольці Хустщини»:

а) «Волощук Василь »;

б) «Гайдур Іван»;

в) «Жирош Дмитро»;

г) «Лемак Мефодій».

Крім того, внизу на столах два альбоми з біографіями та спогадами таких учасників Великої Вітчизняної війни як: Ведіщева М.Д., Закусила П.П., Іванова І.С., Павлюка В.І, Деяка М.М., Асановського В.Л., Лєвчева С.Ф., Тимка О.І., Селезньова М.І., Нікітіна Д.О. і інших. Особливо велика експозиція кращого снайпера 127-ої стрілкової дивізії Елькіна Є.Б

Окремо знаходиться експозиція приурочена славетним дням визволення нашого краю у жовтні 1944 року радянськими військами.

В Музеї «Бойова Слава» велика фонотека вінілових платівок з піснями Великої Вітчизняної війни. В останній час музей використовує для популяризації військово-патріотичного виховання такий метод, як перегляд фільмів на військову тематику, тому завідувач музею придбав ряд нових художніх та документальних фільмів, які є зручним підгрунтям при підгот- овці відео-конференцій. Серед запасів відеотеки є такі фільми: «Нацизм: попередження історії», «Сталінградська битва», «Георгій Жуков – великий полководець», «Ми з майбутнього-2»,  «Утомлені сонцем-2», «Флаги наших отцов», «Враг у ворот», «УПА в боротьбі»( документальний ), «Вторгнення» (цикл документального кіно про Україну в роки Великої Вітчизняної війни) і багато інших.

Третя стіна має стенди  зразу ж з двох напрямів- афганська та національно-патріотична тематика, яка не зовсім уживається з радянською, прокомуністичною. Першу представляе стенд: «Обпалені вогнем Афганістану». Тут поширений матеріал із папки «Время выбрало нас», що висвітлює героїчний подвиг українців-афганців в ході маловідомої війни 1979-1989 року. До стенду ввійшли матеріали про, М.Анфіногенова, В.Арсьонова, А.Богданова, В.Востротіна, А.Демакова, Г.Демченка, В.Задорожного, Н.Ковальова, А.Корявіна, А.Мироненка, М.Чепика, А.Шахворостова та інших. Записано на відеоплівку багато документальних програм, створених, в тому числі Констянтином Стогнієм, про воїнів-інтернаціоналістів в Афганістані.

Наступний стенд – «Слава Україні! Героям Слава!», присвячений національно-визвольному рухові на Україні в 1942-1952 роках, про нерівну боротьбу воїнів УПА з фашистами та «совітами». На 21–ій подушечці відтворено весь шлях УПА від створення до таборів ГУЛАГУ(Колими та Воркути), де відбували покарання воїни УПА та їх сім′ї. Записано відеофільм: «Українці на Колимі». У музеї зберігаються газети випущені по даній тематиці: «Сила ідеї»-про героїчний бій крайового провідника ОУН-УПА Ярослава Мельника, експозиція, що включає великий портрет та опис діяльності командуючого УПА Романа Шухевича, Ніла Хасевича, експозиції «Красне поле: наш вклад в історію боротьби за незалежність», «Карпатська Україна: трагічні сторінки угорського терору на Закарпатті».

Рада музею та його завідуючий Антал Михайло Михайлович приділяють максимум уваги всім подіям сучасності, що відбуваються в нашому краї, адже через певний відрізок часу і вони стануть історією. Тому, маючи власну відеокамеру, вчитель записує для нащадків такі події, як святкування 70-их роковин Карпатської України на Красному Полі, відкриття пам’ятнику полеглим січовикам на Замковій горі м.Хуста, перепоховання полеглих січовиків на Верецькому перевалі у жовтні 2009 року.

Справжнім святом для колективу школи – вчителів та учнів стало святкування 65-их роковин Великої Перемоги. План проведення декади військово-патріотичного виховання розроблений разом з районною Радою ветеранів Великої Вітчизняної війни включав всі форми і методи загальнодержавної концепції з національно-патріотичного виховання. Але найбільше запам’яталося свято-зустріч з ветеранами Великої Вітчизняної війни – Яковом Ароновичем Зусманом, Борисом Іллічем Петровецьким та  Петром Микитовичем Парамоновим. Саме для того, щоб одні відчули себе – «не забутими», а інші щоб «ніщо не забували» і проводяться такі заходи і існують Музеї Бойової Слави.

Хочеться вірити, що «наш скорбный труд не пропадет, из искры возгорится пламя».

6 травня 2010 року робота нашого музею Бойової Слави була відзначена цінними подарунками та грамотами обласного управління освіти, облдержадміністрації та обласної ради ветеранів Великої вітчизняної війни.

Нагороду від імені колективу Хустської ЗОШ І-ІІІ ступенів №2 отримав організатор та завідувач музею – Антал Михайло Михайлович.

 

Поділитися